Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-05-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-05-18
Druk 3D w locie
Druk 3D w locie
Druk 3D w locie

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zaprezentowali nową technikę druku 3D, która kłóci się z zasadami addytywnego wytwarzania. Pozwala dzięki temu wytwarzać metalowe struktury, które nie wspierają się na poprzednich warstwach.

Kompleksowe kształty z metalu zastygają zaraz po opuszczeniu dyszy, umożliwiając urządzeniu dalszy druk. Momentalnie uzyskana sztywność pozwala zrezygnować z wytwarzania warstwa po warstwie przy produkcji wielu elementów.

Maszyna powstała w ramach współpracy Institute for Biologically Inspired Engineering oraz SEAS (John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences). Drukarka tworzy obiekty za pomocą nanocząsteczek srebra pełniących rolę spoiwa. Wiązka lasera ogrzewa dostarczany za pomocą dyszy materiał i scala go podczas drukowania. W ten sposób można wytwarzać, np. spiralne sprężyny.

Największym wyzwaniem dla naukowców była optymalizacja techniki, w której dużą rolę odgrywają najmniejsze szczegóły. Nieco inne ułożenie lasera mogłoby bowiem spowodować, że drukowany materiał zastygałby tuż przed opuszczeniem dyszy, uszkadzając ją. Jeżeli natomiast nie udałoby się zsynchronizować poszczególnych operacji, budowana struktura załamywałaby się pod własnym ciężarem.

Dzięki sukcesowi naukowców nowa metoda druku sprawdzi się jednak w wielu zastosowaniach. Należą do nich, m. in. produkcja urządzeń przenośnych, czujników oraz urządzeń medycznych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
conowego
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także