
Stopy magnezowe są bardzo atrakcyjne dla wielu zastosowań, gdzie ważna jest masa konstrukcji. Materiały te posiadają najlepszy współczynnik wytrzymałości do masy wśród wszystkich metali konstrukcyjnych. Są lżejsze od aluminium i o wiele łatwiejsze w obróbce. Niestety mają bardzo dużą wadę, jaką jest skłonność do korozji. Zespół naukowców z Monash University w Australii znalazł sposób, aby sobie z tym poradzić – dodali do stopu arszenik, który blokuje reakcje korozji.
W związku z problemami korozyjnymi, roczna produkcja stopów magnezowych zamyka się w milionie ton. To 50 razy mniejsza ilość niż w przypadku aluminium. Wszystko to wyłącznie z powodu ich braku odporności na korozję. Badania prowadzone przez ostatnie dziesięć lat wyeliminował, bowiem sporo innych problemów, takich jak pełzanie w wysokiej temperaturze, czy wysoka palność.
Jedynym dotychczasowym odkryciem w dziedzinie ochrony stopów magnezowych przed korozją, była identyfikacja głównych przyczyn aktywacji korozji – żelaza, niklu, miedzi i kobaltu. Jeśli w stopie magnezu ich obecność jest znikoma, można również zniwelować jej efekty. Nawet problem z żelazem da się w pewnym stopniu zażegnać, dodając do stopu większą ilość manganu. Jednak są to tylko półśrodki, które nie rozwiązują problemu.
Prowadzeni przez profesora Nicka Bir bilisa badacze zastosowali rodzaj katodowej trucizny w odniesieniu do standardowego stopu magnezu. Substancje takie przechwytują wolne atomy wodoru w strukturze metalu. Zapobiega to tworzeniu się wolnego wodoru, który jest wymagany do zainicjowania procesów chemicznych związanych z korozją. Substancje, które działają w ten sposób to m.in. arsen, antymon, siarka, selen i tellur. Rezultatem dodania 0,3% arsenu do stopu było 10-krotne zwolnienie korozji.
To niezwykle ważne i potrzebne dziś odkrycie – szczególnie w erze wytężonych prac nad redukowaniem ciężaru konstrukcji. Efekty badań już niedługo będzie można zobaczyć w nowych samochodach, samolotach i statkach.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-