Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-11-27
Czym są układy centralnego smarowania? Budowa, rodzaje i zastosowanie centralnego smarowania

Jeśli jesteś mechanikiem, to na pewno wielokrotnie spotkałeś się z powiedzeniem, że „dobrze pracująca maszyna, to dobrze nasmarowana maszyna”. To prawda. Urządzenia w miarę upływu lat i intensywności pracy zwyczajnie się zużywa w wyniku uszkodzeń związanych z tarciem. Można jednak temu zapobiec. Co pomoże?

 

6214b60eac77af7653fb3d6fec564f3a.jpg

 

Uszkodzenia związane z tarciem pomoże zminimalizować centralne smarowanie. W małych maszynach dobrze sprawdzi się smarowanie ręczne. Jednak w urządzeniach przemysłowych, które pracują z dużą intensywnością przez długi czas, takie podejście jest niemożliwe. Właśnie dla takich maszyn stworzono układy centralnego smarowania. Co warto o nich wiedzieć?

 

Rodzaje układów centralnego smarowania

Układy podzielić można ze względu na budowę i sposób działania. Wśród najpopularniejszych wymienić należy:

  • Jednoliniowe układy smarowania – instaluje się je do maszyn w przemyśle drukarskim, tekstylnym, samochodowym, automatach szklarskich i maszynach pakujących. Układ jest prosty w budowie, a do tego łatwy w obsłudze.
  • Dwuliniowe i wieloliniowe układy smarowania – instaluje się je w maszynach pracujących na dużą skalę. Najczęściej są to urządzenia z wieloma punktami smarnymi.
  • Progresywne układy smarowania – stosuje się w urządzeniach, które mają od kilku do kilkuset punktów smarnych. Zapewniają bardzo precyzyjne dawkowanie środka smarnego. Ich zaletą jest niewielki rozmiar. Dzięki temu mogą być używane w niedużych urządzeniach. Tego typu rozwiązania stosuje się m.in. w ciągnikach i autobusach.
  • Natryskowe systemy smarowania –  przy użyciu sprężonego powietrza nanoszą środek smarny bezpośrednio na powierzchnię. Ilość smaru dozowana jest co pewien czas z przerwami pomiędzy natryskiem. Układ został zaprojektowany do miejsc otwartych, m.in. prowadnic, przekładni łańcuchowych, przekładni zębatych i bieżni napędowych.
  • Impulsowe układy smarowania – zbudowane są z pompy centralnego smarowania, która aplikuje smar jednocześnie w kilka dokładnie określonych miejsc. Najczęściej używa się ich do smarowania rolek transportowych i łańcuchów o wolnoobrotowych napędach.

Jeśli nie masz pewności, jaki układ najbardziej sprawdzi się w Twoim wypadku, to najlepiej porozmawiać ze specjalistą. Ekspert pomoże Ci dopasować układ do urządzenia czy sprzętu, które chcesz zabezpieczeń przed ewentualnym uszkodzeniem.

 

Budowa układu centralnego smarowania

Układy centralnego smarowania wykorzystuje się w zakładach przemysłowych. Automatyzują dostarczanie smaru do maszyny, a przy tym gwarantują powtarzalną precyzję. Jest to dokładniejsze narzędzie w porównaniu do smarowania ręcznego. Co więcej, pozwala to zredukować zużycie środka smarnego i optymalizuje działanie maszyn i urządzeń.

Pompy centralnego smarowania generują ciśnienie potrzebne do transportu smaru ze zbiornika do przewodów. Jednym z ich elementów są rozdzielacze, które odpowiadają za dystrybucję smaru do punktów smarowania za pośrednictwem sieci przewodów. Zapewniają wydajności możliwość integracji z czujnikami. Dzięki temu ułatwiają precyzyjną kontrolę pracy układu.

W zależności od wielkości instalacji stosuje się różne typy rozdzielaczy. W układach olejowo-obiegowych istotne są także specjalne pompy zębate. Służą one do obsługi gęstych cieczy i utrzymania odpowiedniego ciśnienia.

W układzie centralnego jest także wiele drobiazgów, które są niezbędne do sprawnego działania systemu. Wśród nich są, chociażby końcówki do centralnego smarowania, które służą do łączenia systemu smarowania z punktami smarnymi. Ten element to połączenie końcówek, nakrętek i węża poliuretanowego, które zapewnia ciągłość i sprawność działania.

Wszystkie wspomniane elementy tworzą sprawnie działający system, który:

  • minimalizuje zużycie smaru;
  • poprawia wydajność maszyn;
  • redukuje potrzebę ręcznego smarowania.

Wymienione korzyści przekładają się na poprawę niezawodności i umożliwiają ograniczenie kosztów, co jest ważne dla każdej firmy. Nie można zapomnieć także o smarze do centralnego smarowania. Jest to kluczowa i niezbędna substancja, która zapewnia prawidłowe działanie wielu maszyn i urządzeń.

 

Układ centralnego smarowania dla maszyn w Twojej firmie

Na sprawnie działający biznes składa się wiele elementów, często drobiazgów, które zdarza się bagatelizować. Jeśli jednak linia produkcyjna ulegnie awarii, a kary za opóźnienie w dostawie mocno ograniczą rentowność zlecenia, to nie będzie ciekawie. Warto więc opiekę nad maszynami i urządzeniami w firmie nieco zautomatyzować. Pomogą w tym układy centralnego smarowania. Porozmawiaj ze specjalistą i dowiedz się więcej.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także