Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-03-02
ITM POLSKA 2016 - PRZEMYSŁ SZYTY NA MIARĘ

Krok w przyszłość za sprawą idei "Przemysł 4.0"

W dobie zaawansowanego rozwoju technologicznego oraz szerokiego wachlarza innowacyjnych rozwiązań, wiele firm międzynarodowych, jak również krajowych z sektora produkcyjnego musi nadążać za zmianami wynikającymi ze specyfiki branży i dostosować się do panujących trendów oraz oczekiwań, zarówno partnerów biznesowych, jak i konsumentów. Fabryki, świadome konkurencji panującej na rynku, chcąc uzyskać długoterminową przewagę stawiają na usprawnienie procesów wytwarzania, dzięki którym mogą oszczędzić i jednocześnie zachować wysoką jakość produktów.

Kierunek, w jakim zmierzają firmy produkcyjne nazwany został „Przemysłem 4.0" - opiera się on na koncepcji cyber-fizycznych systemów, czyli na głębokim oddziaływaniu na siebie rzeczywistych i wirtualnych światów, stanowiącym trzon procesu produkcyjnego. Zarówno sprzęt do produkcji, jak i wytwarzane dobra są teraz w stanie gromadzić, przetwarzać i analizować dane o świecie fizycznym i oddziałują na siebie w sposób autonomiczny. Idea czwartej rewolucji przemysłowej jest związana ze strategią rozwoju wszystkich obszarów high-tech, która zakłada ścisłą komputeryzację tradycyjnych gałęzi przemysłu wytwórczego. Celem inicjatywy „Przemysłu 4.0" jest wykreowanie inteligentnego przedsiębiorstwa, charakteryzującego się zdolnością przystosowania, efektywnością wykorzystania zasobów oraz ergonomią, a także integracją z klientami i partnerami w procesach biznesowych.

 

Produkcja zintegrowana w sieci to przyszłość branży. Inwestują w nią najwięksi gracze, dlatego warto na bieżąco śledzić najnowsze rozwiązania dla przemysłu i obracać się wśród bardziej doświadczonych podmiotów. Stąd też konieczne jest odwiedzenie poznańskich targów Innowacje-Technologie-Maszyny, które stanowią platformę wymiany wiedzy i doświadczenia oraz okazję do rozpoczęcia rozmów biznesowych i nawiązania owocnej współpracy. Targi ITM mają status najważniejszego w Polsce wydarzenia dla przemysłu maszynowego i przetwórstwa metali, które rokrocznie przyciągają rzesze zwiedzających oraz wystawców z całego świata. W trakcie ich trwania prezentowane będą inicjatywy świata nauki i przemysłu, służące wykreowaniu inteligentnego przedsiębiorstwa zdolnego maksymalnie optymalizować proces produkcji. Będzie to okazja do spotkania i wymiany poglądów z krajowymi i zagranicznymi ekspertami z zakresu automatyki przemysłowej oraz przedstawicielami przodujących przedsiębiorstw. Przemysł 4.0 błyskawicznie staje się symbolem drogi ku przyszłości i oferuje atrakcyjne możliwości dla wszystkich, którzy dysponują fachową wiedzą oraz szerszą perspektywą, pozwalającą te możliwości w pełni wykorzystać. Szeroki know-how podczas targów ITM Polska w dziedzinie przemysłu i aplikacji mają za zadanie pomóc w zintegrowaniu koncepcji Przemysłu 4.0.

Europejski krok w przyszłość

Przemysł 4,0 i związana z tym zjawiskiem cyfryzacja i zaawansowana automatyzacja produkcji przemysłowej oraz szereg wprowadzanych nowoczesnych zmian pozwalają wierzyć, że procesy wytwarzania powrócą do Europy. Zamiast popularnego do tej pory offshoringu, czyli wyprowadzania produkcji do dalekich krajów azjatyckich, coraz częściej mamy do czynienia z backshoringiem – powrotem do krajów źródłowych, lub nearshoringiem – otwieraniem fabryk blisko rynków zbytu. Dzieje się tak ze względów logistycznych, ergonomicznych oraz kulturowych. Nowa fala zmian technologicznych całkowicie przekształca sektor produkcyjny. Warto trzymać rękę na pulsie i korzystać z wszelkich form podnoszenia kwalifikacji i usprawniania procesu wytwórczego, dlatego też wskazane jest uczestnictwo w targach ITM Polska. Organizatorzy stwarzają możliwość spotkań z liderami, zwiedzania szerokiej oferty wystawienniczej, jak również udział w konferencjach, pokazach specjalnych i debatach współtworzonych z ekspertami i propagatorami koncepcji Przemysłu 4.0. Podczas targów będzie można zapoznać się z działaniem nowych technologii, napędzających zmiany modelu produkcji, takich jak: autonomiczne roboty, druk przestrzenny, chmury obliczeniowe i nowoczesne czujniki. Sektor ten jest na progu czwartej rewolucji przemysłowej, która otwiera całą gamę potencjalnych innowacji w zakresie inteligentnych procesów przemysłowych, nowych modeli biznesowych i produktów wysoce dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Źródło:
www.itm-polska.pl
Dodał:
Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o.

Czytaj także