empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-10-20
Zadruk małych komponentów elektronicznych

Jaką drukarkę przemysłową wybrać dla małych komponentów elektronicznych?

Komponenty wykorzystywane w branży elektronicznej wymagają stosowania oznaczeń drukowanych bardzo drobną czcionką, aby więc umieścić je na powierzchni drobnych elementów, konieczne jest użycie bardzo małych etykiet. Wybór odpowiedniej drukarki przemysłowej stanowi gwarancję czytelnego zadruku w wysokiej jakości nawet w tak wymagających przypadkach.

Producenci komponentów elektronicznych stosują etykiety między innymi do śledzenia ścieżki elementów na linii produkcyjnej czy też oznaczania numerów seryjnych. Produkty o niewielkich gabarytach wymagają umieszczania etykiet o wymiarach zaczynających się już od kilku milimetrów. Jednocześnie dla zachowania prawidłowego przebiegu dalszych procesów konieczne jest zapewnienie wydajnego i precyzyjnego zadruku takich etykiet. Należy więc upewnić się, że wybrana drukarka przemysłowa będzie w stanie spełnić oba te warunki.

Czym powinna cechować się drukarka do małych komponentów?

Drukarka wykorzystywana do zadruku etykiet umieszczanych na komponentach elektronicznych powinna mieć jak najwyższą rozdzielczość. Te drobne elementy są produkowane w ilościach hurtowych. Drukarki przemysłowe są integrowane z innymi maszynami działającymi na linii produkcyjnej, muszą więc nadążać za tempem ich pracy.
Kolejnym istotnym aspektem jest precyzja. Odpowiednia rozdzielczość musi gwarantować, że druk będzie wyraźny i czytelny. W branży elektronicznej wykorzystuje się różnego rodzaju moduły, układy scalone, transformatory, czujniki, kable, dyski, dławiki, cewki, oscylatory, rezonatory, karty, pamięci RAM, diody, tranzystory i wiele innych podzespołów. Często cechują się one minimalnymi gabarytami, co nie eliminuje obowiązku odpowiedniego oznakowania takich produktów. Konieczne jest wówczas drukowanie małych, wąskich etykiet, których rozmiary zaczynają się od zaledwie kilku milimetrów.

Drukarki przemysłowe stosowane na liniach produkcyjnych powinny również mieć możliwość pracy bez konieczności podłączania ich do komputera, dlatego powinny zostać wyposażone w kartę sieciową. Niektórzy producenci oferują darmowe oprogramowanie umożliwiające zdalną obsługę urządzenia. Takie rozwiązanie pozwala usprawnić proces druku i daje specjalistom pracującym w dziale IT możliwość kontroli urządzeń bez konieczności przychodzenia na halę produkcyjną z laptopem w celu zdiagnozowania i wyeliminowania powstałego błędu. Najbardziej zaawansowane systemy posiadają nawet aplikacje dające możliwość zarządzania drukarką nie tylko z innego stanowiska, ale nawet innej lokalizacji, na przykład gdy siedziba firmy znajduje się w innym kraju.

Jaka drukarka będzie najlepsza do zadruku niewielkich komponentów elektronicznych?

Producenci działający w branży elektronicznej chcący wybrać najlepsze urządzenie drukujące do zintegrowania z linią produkcyjną stoją przed nie lada wyzwaniem. Na szczęście na rynku kilka sprawdzonych rozwiązań przeznaczonych do precyzyjnego zadruku małych etykiet.

– W przypadku wyboru urządzenia do zadruku niewielkich komponentów elektronicznych naszym klientom często polecamy drukarki etykiet marki TSC z serii MX. Drukarki z 4-calową głowicą w wariancie o rozdzielczości 600 dpi umożliwia precyzyjny zadruk etykiet o szerokości już od 3 mm i jest wyposażone w dodatkowy moduł docisku materiału. Taka dokładność w połączeniu z wysoką jakością druku sprawia, że drukarka doskonale sprawdza się podczas drukowania etykiet na komponenty o minimalnych gabarytach – tłumaczy Arkadiusz Krużycki, menedżer produktu w Dziale Rozwoju Produktu w Etisoft.

Sprawdzone drukarki do małych etykiet mogą być z powodzeniem stosowane do drukowania oznaczeń na komponenty elektroniczne. Jedną z najważniejszych zalet tego typu urządzeń jest wysoka precyzja druku nawet dla etykiet o minimalnych rozmiarach. Dzięki niej numery seryjne, kody oraz inne dane są wyraźne i mogą zostać bez problemu odczytane zarówno przez człowieka, jak i urządzenia skanujące.

– Firma TSC udostępnia również bezpłatne oprogramowanie do zarządzania drukarkami. Pozwala to na zdalne zarządzanie każdą drukarką z osobna, niezależnie od tego, w jakim miejscu znajduje się urządzenie – mówi ekspert. To doskonałe rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją komponentów elektronicznych na skalę międzynarodową.