Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-05-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-05-28
Filetowanie ryb waterjetem

Cięcie oraz porcjowanie filetów rybnych stało się o wiele szybsze, bardziej wydajne, a także zwiększyło jakość przygotowywanych w pewnej islandzkiej firmie ryb. Wszystko dzięki zastosowaniu urządzenia tnącego wykorzystującego system rentgenowski o nazwie RapidPinbone islandzkiego producenta maszyn Valka.

System jest w właśnie opatentowywany. Waterjet wykorzystuje pompę KTM Baseline i tnie ryby czystą wodą o ciśnieniu ok. 350 MPa.

Analiza przesuwającej się przez maszynę ryby za pomocą promieni rentgenowskich oraz późniejsze jej przetwarzanie w obraz 3D umożliwiają określenie dokładnego położenia filetów. Na tej podstawie dwa roboty uruchamiają system cięcia wodą. Odcinają elementy z kośćmi i tną rybę na odpowiednio ustalone porcje z niespotykaną w tej branży dokładnością.

Prototyp został opracowany we współpracy z przetwórcą ryb HB Grandi. Dzięki firmie możliwa była dokładna analiza potrzeb i techniki potrzebnej do odpowiedniego cięcia.

Maszyna przeszła pierwsze formalne testy pod nadzorem Syni Laboratory Service. Badania koncentrowały się na trzech głównych obszarach: wydajności cięcia filetów, ilości odpadków oraz produktywności.

Straty po odcięciu filetów okazały się o połowę mniejsze niż się spodziewano. 94% filetów nie posiadało ości. Jakościowy wskaźnik wykazał, że w kilogramie fileta znajdowało się ich tylko 0,6. Taki wynik spełnia większość norm dotyczących filetowania ryb. Aby je całkowicie wyeliminować, można umieścić drugi skaner rentgenowski po końcowej stronie systemu.

Dzięki temu, że system jest automatyczny, koszty pracy są niskie. Potrzebnych jest 3-4 operatorów, w miejsce 10 do 12 pracowników, którzy byliby potrzebni do osiągnięcia takiej wydajności. Ponadto wartość filetów bez ości jest większa, co jest dodatkowym źródłem zysku.

Valka ma zamiar zintegrować pierwszą maszynę z kompletną linią produkcyjną w zakładzie HB Grandi, który ma zostać uruchomiony w czerwcu 2012. Dalsze badanie nad urządzeniem zaangażują inne rodzaje ryb. Jeśli eksperyment się powiedzie, będziemy świadkami przełomu w branży przetwórstwa ryb.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
thefishsite.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także