Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-06-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-06-29
Formy wtryskowe – jak są projektowane i jakie jest ich zastosowanie?
Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

Rodzaje form wtryskowych

 

Formy wtryskowe to narzędzia, które służą do precyzyjnego kształtowania tworzyw sztucznych, metalu czy gumy w celu wykonania wyrobu w produkcji seryjnej i wielkoseryjnej. Ich podstawową funkcją jest umożliwienie wypełnienia płynnym materiałem gniazd formujących i wytworzenie detalu, który odzwierciedla ich kształt. Ponadto mają efektywnie i równomierne odprowadzać ciepło od gorącego tworzywa, a także ułatwiać usuwanie wyprasek w szybki i powtarzalny sposób.

Sprawdź, jak przebiega proces projektowania i budowy form wtryskowych.

Biorąc pod uwagę określone kryteria, formy wtryskowe można podzielić na różne rodzaje. W zależności od liczby gniazd formujących wyróżnia się:

  • formy jednogniazdowe
  • formy wielogniazdowe
  • formy z jedną płaszczyzną
  • podziału – kanały wlewowe są poprowadzone w płaszczyźnie podziału i usuwane wraz z wypraskami
  • formy z dwoma płaszczyznami podziału – kanały doprowadzające tworzywo prowadzone są w dodatkowej płaszczyźnie podziału i usuwane oddzielnie.

Z uwagi na zastosowane rozwiązanie układu wlewowego, formy wtryskowe dzieli się na dwa typy.

  • Formy zimnokanałowe – są tańsze i charakteryzują się większą objętością wtrysku potrzebną do wypełnienia formy oraz tworzeniem odpadów w postaci wlewków.
  • Formy gorącokanałowe – są droższe, ale z całej objętości wtrysku są otrzymywane wypraski, co przyczynia się do oszczędności materiałów. Przy tym cechują się większą wrażliwością na zanieczyszczenie granulatu i regranulatu.

Wszystkie rodzaje form wtryskowych mają swoją specyficzną budowę, która pozwala na produkcję seryjną lub wielkoseryjną. Umożliwiają także wytwarzanie wyprasek o normalnej lub podwyższonej jakości oraz prostej bądź złożonej konstrukcji.

Źródło: pixabay.com
Źródło: pixabay.com

 

Projektowanie i budowa form wtryskowych

Wytwarzanie form wtryskowych to proces wieloetapowy i czasochłonny, który dzieli się na następujące fazy:

Projektowanie modelu wypraski w sposób umożliwiający jej produkcję przy wykorzystaniu technologii wtrysku. Na tym etapie ustalana jest technologiczność danego detalu. Wybiera się tworzywo o dobrych właściwościach przetwórczych na podstawie m.in. grubości ścianki oraz wielkości kątów pochylenia, które mają ułatwić uwolnienie i wyjęcie wypraski z formy. W toku analizy techniczno-ekonomicznej dobierana jest też odpowiednia liczba gniazd formy. Projekt przygotowywany jest w wersji 2D i 3D w zależności od tego, czy wyrób ma prosty lub skomplikowany kształt.

Narzędziownia formy wtryskowe: https://www.kronosedm.pl/narzedziownia

Projektowanie formy wtryskowej. Etap ten wiąże się z koniecznością dostosowania dostępnych na rynku normaliów do potrzeb produkcji. Następnie dochodzi do wykonania formy wtryskowej w narzędziowni z wykorzystaniem odpowiednich materiałów oraz technologii obróbki. Ta faza obejmuje także próby i ewentualne poprawki, gdy forma nie osiąga wymaganych wymiarów, a także posiada wady konstrukcyjne.

Na końcowym etapie

forma jest dopracowywana, powstaje jej właściwa wersja, a po próbach końcowych następuje produkcja. Dobierana jest także wtryskarka posiadająca parametry zgodne z formą oraz system wyjmowania wypraski. Jakość i efektywność produkcji zależą bowiem od współpracy tych elementów.

Trzeba mieć świadomość, że tylko odpowiednio zaprojektowana i zbudowana forma wtryskowa spełnia właściwie swoje zadania. Proces jej wytwarzania ma bowiem wpływ na pracę, trwałość i wydajność formy oraz koszt wykonania gotowego wyrobu. Dlatego warto wybrać przedsiębiorstwo z doświadczeniem w produkcji i budowie form.

Godna polecenia jest firma KRONOS EDM, która zajmuje się wytwarzaniem form wtryskowych do tworzyw sztucznych i gumy, form ciśnieniowych oraz tłoczników dla różnych branż. Własne biuro konstrukcyjno-technologiczne oraz wysoko kwalifikowani narzędziowcy to gwarancja niezawodności procesu tworzenia form wtryskowych.

 

Zastosowanie form wtryskowych

Formy wtryskowe pozwalają na precyzyjną produkcję różnorodnych wyrobów na dużą skalę. Wykorzystywane są w wielu sektorach gospodarki, takich jak:

  • przemysł motoryzacyjny,
  • budownictwo,
  • przemysł maszynowy,
  • medycyna,
  • przemysł elektroniczny,
  • produkcja elementów sprzętów AGD lub
  • sportowych,
  • wytwarzanie opakowań,
  • przemysł spożywczy.

Formowanie wtryskowe to jedna z częściej stosowanych metod nadawania kształtu produktom. Decyduje o tym możliwość otrzymania wyrobów z form wtryskowych o dobrej jakości, wyjątkowej estetyce i różnorodnym wyglądzie.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
kronosedm.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także