Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-01
Inspekcja przy pomocy skanerów 3D
Inspekcja przy pomocy skanerów 3D
Inspekcja przy pomocy skanerów 3D

W przemyśle lotniczym, medycznym oraz branżach produkcyjnych bardzo ważnie jest, aby weryfikować jakość części w celu wyeliminowania detali z uszkodzonymi powierzchniami, zarysowaniami, wgnieceniami, etc. Aby ustalić, czy dana część ma zostać odrzucona, należy zebrać dokładne informacje, nt. danego defektu.

W wielu branżach, wady o średnicy 100um oraz głębokości 25um muszą zostać wykryte. W związku z tym systemy detekcji muszą mieć rozdzielczość o rząd mniejszą.

Aby ocenić wady z odpowiednią rozdzielczością i precyzją, do tej pory wymagane było zastosowanie profilarek trójwymiarowych. Jest to jednak technika czasochłonna, która nie sprawdza się w przypadku dużych powierzchni. Odkąd detekcja błędów wchodzi w skład cyklu produkcyjnego, profilarki są z tego względu wypierane ze środowisk produkcyjnych.

Jednakże, często wady ograniczone są do małej liczby obszarów i mogą być wykryte za pomocą technik analizy obrazu dwuwymiarowego. Następnie, aby określić charakterystykę tych wad używa się poza cyklem produkcyjnym profilarek.

AV & R Vision & Robotics opracowało system, który jest połączeniem inspekcji wizualnej, robotyki oraz profilowania 3D. Używając sześcioosiowego robota przemysłowego FANUC, części przedstawiane są specjalnej kamerze o wysokiej rozdzielczości GigE od niemieckiej firmy Allied Vision Technologies. Po tym, jak robot pozwoli na zebranie odpowiedniej liczby obrazów, te analizowane są w środowisku LabVIEW.

Za każdym razem, podejrzany obszar nakładany jest na model CAD, dzięki czemu możliwej jest przedstawienie trójwymiarowej reprezentacji defektu. System pozwala zlokalizować wadę w odpowiednim układzie współrzędnych. Następnie robot współpracuje z profilarką 3D o wysokiej rozdzielczości, aby zdjąć z przedmiotu dokładną charakterystykę geometryczną wady.

Dzięki takiej kombinacji technologii, możliwa jest bardzo szybka praca na dużych powierzchniach. Obecnie system wykorzystywany jest między innymi przy kontroli geometrii płatów turbin. Nie jest to jednak jedyne potencjalne zastosowanie systemu. Zainteresowanie nim stale rośnie.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
vision-systems
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :