Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-11-29   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Jak wygląda kurs obrabiarek sterowanych numerycznie?
Jak wygląda kurs obrabiarek sterowanych numerycznie?

Operator maszyn CNC to stanowisko zapewniające satysfakcjonujące zarobki, jak i możliwość uczestniczenia w ciekawych i wymagających projektach. Zastanawiasz się nad wyborem takiej kariery zawodowej? Sprawdź zatem, jak wykonać pierwszy krok w tym kierunku - czyli na czym polega kurs obrabiarek sterowanych numerycznie.

Pracą jako operator maszyn CNC powinny zainteresować się przede wszystkim osoby z tzw. umysłem ścisłym, które dodatkowo odznaczają się zdolnościami manualnymi i umiejętnością czytania rysunków technicznych. W tym zawodzie bardzo istotna jest również zdolność do utrzymywania maksymalnej koncentracji, samodzielność, cierpliwość, odpowiedzialność oraz dokładność. Posiadanie większości czy nawet wszystkich tych cech nie wystarcza jednak do rozpoczęcia takiej kariery zawodowej. Trzeba jeszcze przejść przez kurs obrabiarek sterowanych numerycznie (zwany też kursem CNC), a następnie zaliczyć wymagany egzamin.

Kto może przystąpić do kursu CNC?

Już powyższy opis sygnalizuje, że praca jako operator maszyn CNC nie jest dla wszystkich. Także firmy organizujące kursy i szkolenia CNC określają pewne minimalne wymagania, którym trzeba sprostać by móc skorzystać z ich oferty. W praktyce nie są one jednak zbyt wygórowane - najczęściej ograniczają się do konieczności posiadania wykształcenia zawodowego z kierunku elektryk lub mechanik, albo przynajmniej ogólnej wiedzy technicznej. Co oczywiste, wymagana jest także umiejętność sprawnej obsługi komputera.

Pojedyncze firmy szkoleniowe mogą wymagać ukończenia studiów związanych z programowaniem, czy posiadania doświadczenia w branży CNC. Podczas rekrutacji na kursy nigdy nie są za to brane pod uwagę takie aspekty, jak płeć, wiek, czy też ewentualna niepełnosprawność fizyczna.

Na czym polega kurs obrabiarek sterowanych numerycznie?

Istotą kursu obrabiarek numerycznych jest przekazanie słuchaczom wiedzy teoretycznej i praktycznej, dotyczącej konstrukcji i obsługi urządzeń obróbczych CNC - czyli na przykład frezarek, tokarek, wykrawarek, itp. Dzięki niemu uczestnik poznaje: tajniki obsługi i programowania najpopularniejszych w przemyśle systemów sterowania, czy też zasady korzystania z narzędzi pomiarowych oraz interpretacji rysunków technicznych. Poza tym, dowiaduje się również jak dobierać narzędzia i parametry pracy maszyn cnc. Inaczej mówiąc, kurs pozwala uzyskać wszelkie umiejętności i kwalifikacje, wymagane przy ubieganiu się o stanowisko operatora/programisty CNC. Wszystko to jest możliwe za sprawą wykładów z zakresu programowania i obsługi CNC, a także ćwiczeń praktycznych prowadzonych na prawdziwych obrabiarkach CNC.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
numerika.pl

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.