Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-08
Lepsze połączenie między kością a implantem
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z Canadian Light Source (CLS) w Saskatoon przeprowadzili obiecujące badania dotyczące implantów kostnych. Ich wyniki dostarczyły informacji jak stworzyć lepszy implant dentystyczny, który łatwiej zintegruje się z kością i tym samym zmniejszy ryzyko niepowodzenia.

Implanty są powszechnie stosowane, zarówno w ortopedii, jak i stomatologii. Jak podkreśla Kathryn Grandfield z Uniwersytetu McMaster w Hamilton: "Każdego roku używane są miliony implantów, ale niektóre z nich zawsze zawodzą, nawet u osób ze zdrową kością". Przeprowadziła ona badanie, które wykazało, że zmiana powierzchni implantu tytanowego poprawia jego integrację z otaczającą kością. Jest to odkrycie, które może mieć zastosowanie również w przypadku kolan i bioder, a nawet płytek stosowanych do zabezpieczania złamań kości.

Członkowie zespołu wykorzystali miękką spektroskopową mikroskopię rentgenowską oraz urządzenia w Hamilton. Zbadali implant dentystyczny, który musiał zostać usunięty z powodu odrzucenia, wraz z niewielką ilością otaczającej kości pacjenta. Przed kolejną implantacją wiązka laserowa zmieniła powierzchnię implantu, tworząc coś na kształt małych kraterów.

Po usunięciu punkt połączenia kości z metalem został dokładnie zbadany. Odkryto, że dzięki modyfikacji na powierzchni powstała warstwa tlenkowa, która pomogła w integracji z naturalną kością. W dalszej kolejności badacze chcą zastosować swoją technikę do innych typów implantów. Co więcej, ich badania dotyczyły zdrowej tkanki, więc teraz chcą zobaczyć, jak wyniki osiągną w przypadku kości nadszarpniętej wiekiem lub procesem osteoporozy.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; ncbi.nlm.nih.gov
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także