
W laboratorium Pacific Nortwest National Laboratory (PNLL), należącym do amerykańskiego departamentu energii, opracowano nowy sposób na wydobycie z oceanu lekkiego materiału, będącego nadzieją motoryzacji. Proces ten może sprawić, że amerykański rynek magnezu zyska na znaczeniu.
Trzyletni projekt prowadzony przez PNLL bada możliwości wydobycia magnezu z wody morskiej. Na badania, naukowcy otrzymali grant w wysokości 2,7 miliona dolarów.
„Popyt na lekkie metale, takie jak magnez stale rośnie, ale ich produkcja jest kosztowna i energochłonna.", powiedział wiodący naukowiec PNNL, Pete McGrail. „Oczekujemy, że nasza metoda będzie o 50 procent bardziej energooszczędna niż obecnie wykorzystywany w USA proces produkcji magnezu. Dzięki niemu będziemy mogli zniwelować wartości emisji dwutlenku węgla do atmosfery i znaczne koszty."
Magnez jest używany w stopach, zmniejszając masę pojazdów i zwiększając ich wytrzymałość. Zakres jego zastosowań nie obejmuje wyłącznie rynku mobilnego. Jego stopy są, jednak nawet do siedmiu razy droższe w produkcji niż stali tradycyjnie używane w tych gałęziach przemysłu. Nie można zapomnieć również o dużej ilości energii potrzebnej do ich wytworzenia. Tańszy i bardziej efektywny proces produkcji jest konieczny, aby umożliwić szersze wykorzystanie lekkich metali.
Obecnie w USA, odzyskuje się magnez ze słonej wody za pomocą elektrolizy. PNNL pracuje nad nowym katalizatorem na bazie tytanu, który będzie mógł zregenerować zużyte środki chemiczne wykorzystywane w procesie ekstrakcji magnezu. Katalizator umożliwi zwiększenie wydajności procesu i pozwoli na redukcję potrzebnej energii, ponieważ sam proces wymaga temperatury nie większej niż 300 stopni Celsjusza – w porównaniu do 900 stopni Celsjusza osiąganych w obecnym procesie.
PNNL opracowuje nowy katalizator na podstawie symulacji molekularnej, metalurgii proszków i chemii organicznej. Szczegółowe modelowanie komputerowe i dalsze badania laboratoryjne będą opracowania właściwego składu chemicznego katalizatora.
Zespół projektu planuje opracowanie prototypowego systemu, który zrealizuje nowy proces . Docelowo produkcja kilograma magnezu miałaby kosztować 1,5 dolara i wymagać tylko 25 kilowatogodzin energii.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
-