Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-21
Niemożliwe stało się możliwe
Niemożliwe stało się możliwe

Podczas próby stworzenia bardziej trwałego materiału służącego do aplikacji leków, pewien zespół badaczy przypadkowo wykreował materiał, który przez ponad 100 lat uważany był za niemożliwy do uzyskania. Upsalit jest nową formą nietoksycznego węglanu magnezu o bardzo porowatej powierzchni. Pozwala on wchłonąć więcej wilgoci przy niskiej wilgotności otoczenia niż jakikolwiek inny znany materiał.

Według Marii Stromme, która kierowała szwedzkim zespołem naukowców zaangażowanych w badania, łączna powierzchnia ścianek porów jednego grama materiału ma aż 800 metrów kwadratowych. To powierzchnia żagla bardzo dużego żaglowca. Poza zastosowaniem w suszarkach, bateriach i w farmaceutyce, upsalit może znaleźć zastosowanie podczas oczyszczania wycieków i toksycznych odpadów.

Naukowcy przez długi czas deliberowali nad tą formą węglanu magnezu, która nie występują naturalnie w przyrodzie. Musiała zostać dopiero zsyntezowana w warunkach laboratoryjnych, a wszystkie jej właściwości pozostają, póki co, jeszcze zagadką. Stromme pracowała nad nową formą węglanu wapnia, który pozwoliłby lepiej przyswajać leki przez organizm. Nieświadomie udało się jej uzyskać materiał, o którym wielu badaczy śniło latami.

Przełomowe odkrycie nastąpiło podczas próby kolejnej manipulacji i przypadkowym pozostawieniu materiału w komorze reakcyjnej na weekend. Po powrocie do pracy, naukowcy znaleźli w niej żel, który okazał się materiałem do tej pory niemożliwym do wytworzenia.

Upsalit wykazuje niezwykłe właściwości w zakresie porowatości. Każdy nanopor ma 10 nanometrów średnicy. Jeden gram materiału posiada 26 trylionów takich elementów. Czyni to ten materiał podatnym na wszelkie reakcje, w tym bezpośrednio z wilgocią.

Właściwości absorpcji wilgoci przez tę formę węglanu magnezu są niezwykłe. Upsalit potrafi wchłonąć jej 20 razy więcej niż krzemionka. Jego unikalna struktura pozwala również na lepsze aplikację leków do organizmu człowieka, co było celem badań naukowców. Oprócz już wymienionych, potencjalne zastosowania są ciągle odkrywane.

Naukowcy chcą skomercjalizować materiał, dzięki założeniu spółki spin-off, Disruptive Materials.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także