Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-03-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-10
PedestriANS - robot jak pieszy
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Gdy podczas chodzenia zmieniają się warunki otoczenia, my, jako ludzie, potrafimy sobie poradzić. Możemy zwolnić, przyspieszyć, skręcić, by uniknąć kałuż czy dziur. Żeby móc sprawnie poruszać się w różnych otoczeniach, roboty powinny umieć to samo.

Naukowcy z Uniwersytetu w Osace w Japonii stworzyli PedestriANS (z ang. piesi). Jest to dwunożny robot, który jest w stanie zmieniać cechy fizyczne i ruchy nóg w odpowiedzi na zmiany w środowisku. A wszystko dzięki prostemu systemowi.

Huthaifa Ahmad, jeden z badaczy, powiedział: „Głównym celem naszej pracy jest opracowanie solidnych robotów, które potrafią poradzić sobie z zakłóceniami (...). Aby osiągnąć ten cel, musimy opracować systemy robotyczne o adaptacyjnej morfologii; ponieważ nawet w przypadku najbardziej zaawansowanych robotów dwunożnych, które są obecnie dostępne, dokładny model zarówno korpusu robota, jak i środowiska ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego działania."

Działanie opracowanego robota - PedestriANS - opiera się na systemie sieci siłowników (ANS).
Jego ruchy są wytwarzane przez pojedynczy silnik, a nogi połączone ze sobą za pomocą ANS. Wykorzystuje on właściwości fizyczne nóg i interakcje między swoimi składowymi, dzięki czemu dosotosowuje się do warunków środowiska.

Wynalazek naukowców może w przyszłości zostać wykorzystywany do wykonywania zadań związanych z przemieszczaniem się w niekontrolowanym i ciągle zmieniającym się środowisku.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore.com;
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :