Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-02-12   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-12
PGO SA: Konsolidacja grupy przyniesie wymierne korzyści
Ilustracja nadesłana (Forhang - Silesia)
Ilustracja nadesłana (Forhang - Silesia)

Trwa proces łączenia PGO SA ze spółkami zależnymi: PIOMA Odlewnia i Kuźnia GLINIK. Po przeprowadzeniu reorganizacji majątkowej również Odlewnia Żeliwa ŚREM stanie się częścią integrującej się grupy kapitałowej. Konsolidacja PGO to istotny element realizowanej strategii na lata 2017–2020 i jednocześnie odpowiedź na wyzwania stawiane przez otoczenie biznesowe.

– Zmieniamy się i dostosowujemy do otoczenia biznesowego, w którym działamy. Produkujemy dla coraz większych odbiorców, w konsekwencji zmieniają się skala i zakres kontraktów biznesowych. Aby je realizować, musimy stale zwiększać nasz potencjał operacyjny i finansowy. Tym samym dzięki integracji stajemy się partnerem biznesowym dla coraz większych i bardziej wymagających klientów – podkreśla Lucjan Augustyn, wiceprezes zarządu ds. finansowych. – Oczywiście ważne są także efekt skali w przypadku produkcji, synergie kosztowe i optymalizacje inwestycyjne. Wszystkie te działania znacznie zwiększają bezpieczeństwo operacyjne i finansowe. Jednym zdaniem podsumowując, duży naprawdę może więcej – dodaje wiceprezes Augustyn.

Po połączeniu PGO SA będzie największym w Polsce producentem odlewów żeliwnych i staliwnych oraz odkuwek matrycowych i swobodnie kutych, realizującym wszystkie fazy procesu technologicznego wykonania odlewów i odkuwek, poczynając od zaprojektowania technologii, poprzez dobranie odpowiedniego gatunku materiału, zaprojektowanie i wykonanie oprzyrządowania, po wykonanie odlewu lub odkuwki, ich obróbkę cieplną i mechaniczną oraz badania jakościowe.

– To jest nasz punkt wyjścia, który pozwoli nam na wytwarzanie coraz bardziej zaawansowanych i złożonych produktów tak, aby z czasem wejść do grupy dostawców gotowych elementów, przeznaczonych do montażu bezpośrednio w wyrobach finalnych. Rozwijamy też własne produkty marki PGO, jak choćby sprzęg śrubowy dla kolei. W konsekwencji będziemy uzyskiwać zupełnie inne i zdecydowanie lepsze warunki handlowej współpracy z naszymi partnerami – stwierdził Andrzej Bulanowski, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży.

Ważne dla tego planu są uruchamiane właśnie w gorlickiej Kuźni GLINIK nowoczesne i w pełni zrobotyzowane gniazdo obróbcze czy też nowoczesny automat do szlifowania odlewów w Śremie. W tym roku realizowane będą też inne inwestycje związane z rozwojem m.in. własnych centrów obróbki mechanicznej.

– Wśród najważniejszych odbiorców pozostają branża kolejowa, motoryzacyjna oraz przemysł wydobywczy i szeroko rozumiany przemysł maszynowy. Musimy być elastyczni; uwzględniać sygnały ekonomiczne z różnych rynków. Przed nami wiele zmian, które będą wprost oddziaływać na gospodarkę i relacje handlowe i nie myślę tu tylko o brexicie. Koniunktura sprzyja nie tylko odważnym, ale także przygotowanym – stwierdził zdecydowanie Lucjan Augustyn.

Utrzymanie dobrych wyników sprzedażowych wymaga podejmowania coraz to nowych działań handlowych i marketingowych. - Czasem także ponoszenia szeregu ryzyk, które są zdecydowanie łatwiejsze do zaakceptowania dla jednej silnej firmy niż kilku mniejszych – dodaje z kolei wiceprezes Andrzej Bulanowski.

PGO będzie kontynuowała i rozwijała prace nad uzyskaniem dostępu do technologii pozwalających na produkcję odlewów o wyższych, niespotykanych do tej pory, parametrach wytrzymałościowych i jakościowych. Między innymi wdrażając wyniki dwóch dużych projektów badawczo-rozwojowych realizowanych we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny rozwój. W Odlewni Żeliwa ŚREM realizowany jest projekt: Innowacyjna, wykorzystująca analizę termiczną ATD, technologia wytwarzania samozasilającego się, wysokojakościowego żeliwa do produkcji odlewów nowej generacji o podwyższonych parametrach jakościowych. Z kolei oddział w Piotrkowie Trybunalskim wdraża projekt Demonstracja technologii wytwarzania innowacyjnych odlewów staliwnych przeznaczonych do zastosowania w ekstremalnych warunkach eksploatacji.

– Nasze działania w perspektywie długoterminowej to realizacja polityki go global, czyli nowe rynki i nowi klienci, ale także nowe produkty. Chcemy oferować kompleksowe usługi – nie tylko produkcyjne, lecz również logistyczne, wsparcia inżynieryjnego czy serwisowe. Konsolidacja grupy to także zmiany dla pracowników – oprócz samej organizacji pracy – mam przede wszystkim na myśli nowe szanse na udział w międzynarodowych projektach, które realizujemy z naszymi klientami. To także nowe perspektywy rozwoju wewnątrz połączonej, większej organizacji. Jestem przekonany, że połączenie niesie ze sobą ogromne szanse i możliwości dalszego rozwoju PGO – podsumowuje Łukasz Petrus, prezes zarządu PGO SA.

Zdaniem analityków spółki podobnie jak w latach poprzednich również w tym roku decydującymi o wynikach i skali produkcji czynnikami będą przede wszystkim ceny surowców i materiałów. Niebagatelne znaczenie będzie też miała cena energii elektrycznej i gazu.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Forhang - Silesia

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :