
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wraz z firmą 3D Master wzięli udział w wyprawie archeologicznej do Machu Picchu. Badali nieznany do tej pory światu obiekt wybudowany tysiące lat temu przez Inków.
Badany budynek okazał się niegdysiejszym obserwatorium, na które natknął się dyrektor Parku Narodowego Machu Picchu. Ściągnięci z Polski naukowcy pomogli przenieść całą konstrukcję do cyfrowej przestrzeni trójwymiarowej za pomocą skanera 3D. To dzięki temu zabiegowi udało się określić jednoznaczną funkcję badanego obiektu.
Skaner udostępniła firma 3D Master. Z jego pomocą udało zeskanować się nie tylko ogólne kształty budowli, ale także skomplikowane geometrycznie płaskorzeźby, które są obecnie poddawane analizie. Mobilność urządzenia 3D Artec Eva pozwoliła na realizację projektu w bardzo trudnych warunkach środowiskowych.
Warto wspomnieć, że to już drugi odkryty przez badaczy tak zaawansowany technologicznie budynek wzniesiony przez Inków. Cieszy, więc fakt, że przy pracach związanych z tą wymarłą cywilizacją asystują polscy specjaliści.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- cadpolska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kiedy warto wdrożyć innowacje technologiczne do przemysłu?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu robotyka była głównie zarezerwowana dla dużych zakładów przemysłowych, przede wszystkim z branży automotive. Dziś...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-