Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-02-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Szewc już niedługo może być zbędny
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół z University of Southern California Viterbi School of Engineering opracował gumowe materiały wydrukowane w 3D, które mogą same się naprawić.

Qiming Wang, współpracując ze studentami, stworzył nowy materiał, który jest w stanie sam się naprawić, jeśli zostanie złamany lub przebity. Jest on wytwarzany przy użyciu trójwymiarowej metody drukowania wykorzystującej fotopolimeryzację. Proces ten używa światła do zestalenia ciekłej żywicy w pożądanym kształcie lub geometrii.

Fotopolimeryzacja polega na reakcji z udziałem grupy chemicznej o nazwie tiole. Przy użyciu utleniacza, tiole przekształcają się w dwusiarczki. Jest to grupa dchemiczna, która jest zdolna do zreformowania po zerwaniu, co warunkuje niebywałą właściwość materiału. Znalezienie odpowiedniego stosunku pomiędzy tymi dwoma grupami związków było kluczem do jej uzyskania.

Odkrycie naukowców może przewrócić do góry nogami sytuację w branżach takich jak obuwie, opony, a nawet elektronika, skracając czas produkcji, jednocześnie zwiększając trwałość i długowieczność produktu.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily.com; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także