
Inżynierowie z Mistras Group wykorzystali możliwości metody skanowania termograficznego LST do nieniszczących badań kompozytów w trakcie ich produkcji.
Prasowanie ciągłe jest sposobem wytwarzania materiałów kompozytowych o stałym przekroju. W procesie tym wzmocnione włókna są ciągnione przez osnowę żywiczną w ogrzewanej formie, która następnie ulega polimeryzacji.
W celu wykrycia obecności wad w kompozycie, inżynierowie z Mitras w trakcie procesu produkcyjnego wyemitowali ciepło w kierunku badanego materiału, a następnie przemieszczając po jego powierzchni kamerę termowizyjną MWIR InSb analizowali jego odpowiedź cieplną.
Ciepło rozprowadzane było strumieniem o stałej prędkości i szerokości. Obrazy termiczne, dzięki metodzie LST pokazały miejsca w materiale dotknięte rozwarstwieniem, zagłębienia matrycy, skupiska o innym składzie kompozytu oraz przedstawiły graficznie wewnętrzną porowatość materiału.
Po ukończeniu tych testów, naukowcy wierzą, że technika ta może być używana z powodzeniem in-situ. Następne badania mają za zadanie zoptymalizować działanie metody względem procesu produkcyjnego.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- vision-systems

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Badanie podgrzewania szyb samochodowych kamerą termowizyjną z zakresu 3-5µm
Niniejszy artykuł jest kontynuacją publikacji „Badanie podgrzewanych szyb samochodowych”, który to przedstawił szybką metodę kontroli...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-