Przenośniki należą do grupy najczęściej wykorzystywanych modułów maszyn w przemyśle. Jako połączenie siły i technologii pozwalają na skuteczną pracę w niemal wszystkich branżach- ciężko wyobrazić sobie bez nich linie produkcyjne, place budowy, kopalnie oraz magazyny. Służą do transportu wewnętrznego w przedsiębiorstwie, umożliwiając sprawny transport wszelkich materiałów- począwszy od tych drobnych i sypkich, poprzez większe i bryłowate, po gorące i zimne. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki rodzaj przenośnika zastosujemy. A na rynku jest ich bardzo wiele, jednak przenośniki taśmowe oraz przenośniki płytkowe są najczęściej występującymi. Czym się różnią? Budową oraz zastosowaniem. Przyjrzyjmy się więc im bliżej.
Przenośnik taśmowy
Przenośnikiem taśmowym (taśmociągiem) nazywamy urządzenie transportowe o charakterze ciągłym, tworzone przede wszystkim na potrzeby automatyzacji produkcji. Wykorzystywane jest do transportu materiałów drobnych, sypkich, ziarnistych oraz drobnych przedmiotów, a więc swoje zastosowanie znajduje w magazynach, składnicach, kopalniach kruszyw, na placach budowy, sortowniach odpadów, na liniach produkcyjnych różnorakich przedsiębiorstw a nawet w sklepach, jako taśma sklepowa.
Budowa przenośnika taśmowego
Jest to urządzenie o stosunkowo prostej budowie, jednak o wielu możliwościach stworzenia go według indywidualnego zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa. Najpowszechniejsza budowa przenośnika taśmowego to konstrukcja z taśmy transportowej będącej elementem nośnym, połączonej w pętlę, zamontowana na rolkach (zwanych krążnikami). Ważnym elementem są także bębny, które odpowiedzialne są za wprawianie taśmy w ruch. Taśmociąg napędzany jest zazwyczaj za pomocą silnika elektrycznego. Taśma wykonana może być z różnych materiałów- silikonu, gumy, siatki, tworzyw sztucznych czy metalu.
Producent przenośników taśmowych, rolkowych i płytkowych Omegatech
https://omegatech.pl/oferta/inteligentne-systemy-transportowe/
Urządzenie to jest niezwykle wytrzymałe, gdyż jego rama jest najczęściej stalowa bądź aluminiowa. Przenośniki mogą być wyposażone także w dodatkowe elementy, jak chociażby prowadnice boczne umożliwiające transport materiałów sypkich, zbieraki ułatwiające transport na różnych poziomach i zmiennych wysokościach, wagi, czujniki i inne. Przenośniki taśmowe świetnie nadają się do transportu pomiędzy kondygnacjami budynków a także do niwelacji poziomów całej linii produkcyjnej. Gładkie taśmy wykorzystywane są do przenoszenia produktów pod katem od zera do 20 stopni, powyżej stosuje się dodatkowe elementy ułatwiające transport w górę, na koniec przenośnika.
Podczas projektowania tego typu maszyn brane są pod uwagę potrzeby klientów a urządzenia tworzone są po dokładnej analizie charakteru i parametrów danego przemysłu i firmy- dopasowywana jest wielkość, właściwości, kształt a także dba się, by były one w pełni kompatybilne z pozostałymi urządzeniami biorącymi udział w procesie produkcji.
Zastosowanie przenośnika taśmowego
Przenośniki taśmowe służą przede wszystkim do transportu materiałów sypkich, takich jak piasek, żwir, kruszywa, mąka, cukier, kasza, makarony, itp. Ponadto przy ich użyciu transportuje się także przedmioty o niewielkich gabarytach i masie. Ich uniwersalność sprawia, iż niema możliwości dokładnego wskazania na zakres produktów, materiałów i wyrobów, które można przemieszczać z ich wykorzystaniem. Warto dodać, że nadają się do pracy nawet w trudnych warunkach, takich jak bardzo wysoka bądź niska temperatura. Mogą być stosowane jako pojedyncze urządzenia lub będąc częścią linii produkcyjnej.
Przenośnik płytkowy
Przenośnik płytkowy (transporter) to urządzenie transportowe, którego elementem nośnym jest łańcuch płytkowy jedno bądź wielorzędowy. Służy przede wszystkim do ciągłego przemieszczania na różnych odcinkach, na których konieczna jest zmiana kierunku czy wysokości, produktów o powtarzalnych kształtach oraz wymiarach a także jako transporter buforujący.
Budowa przenośnika płytkowego
Konstrukcja nośna przenośnika płytkowego wykonana jest zazwyczaj ze stali kwasoodpornej, stali malowanej proszkowo bądź aluminium. Oparta jest ona na podporach, dzięki czemu możliwa jest jej regulacja oraz łatwy i szybki montaż. Łańcuch płytkowy, pełniący rolę nośnika, tworzony jest z tworzywa lub stali wysokiej jakości, pozwalając na długi, bezproblemowy okres użytkowania nawet w specyficznych warunkach. Może być wykorzystany w układzie jedno lub wielorzędowym oraz pracować na różnych płaszczyznach, poziomach i pod różnymi kątami. Podobnie jak w przypadku przenośnika taśmowego, przenośnik płytkowy napędzany jest zwykle za pomocą silnika elektrycznego.
Urządzenie pod względem wielkości, właściwości oraz innych parametrów tworzone jest według indywidualnych potrzeb klienta. Warto zaznaczyć, że istotną zaletą przenośnika płytkowego jest jego płynny i swobodny transfer. Możliwe jest zamontowanie do urządzenia dodatkowych elementów- są to chociażby bandy boczne, umożliwiające bezpieczne przemieszczanie produktów o znacznej wysokości i różnych średnicach.
Zastosowanie przenośnika płytkowego
Przenośniki płytkowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w transporcie produktów o niewielkiej masie, małych rozmiarach oraz jednolitych kształtach, takich jak puszki, butelki, pudełka kartonowe. Świetnie sprawdzą się więc w przemyśle spożywczym, mleczarskim, farmaceutycznym, kosmetycznym czy w rozlewniach.
To, co łączy oba te urządzenia, to ekonomiczność ich wytworzenia i zakupu. Niema bowiem obecnie na rynku praktyczniejszych części linii produkcyjnej, charakteryzującej się wieloma zaletami przy jednocześnie tak korzystnie cenie.
- Autor:
- OmegaTech
- Źródło:
- Linkhouse
Czytaj także
-
Rolki iglidur do bezsmarowego zaginania taśmy transportowej
Rozwiązania zaginania taśmy transportowej w wersji ślizgowej i tocznej są stosowane w technice transportu bliskiego, przede wszystkim w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...