Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-05-16
Chroń ręce przed zagrożeniem - jak wybrać najlepsze rękawice antyprzecięciowe?

mezczyzna-w-rekawicach-ochronnych-pracujacy-w-warsztacie.jpg

Na poszczególnych stanowiskach pracy występują różne zagrożenia, przed którymi zabezpieczać powinna odzież robocza i akcesoria BHP. Wiele z nich dotyczy rąk, co wymaga stosowania odpowiednich rękawic ochronnych. Czym jest zatem rękawica antyprzecięciowa? Jak wybrać właściwe rękawice? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym są rękawice antyprzecięciowe?

Rękawice antyprzecięciowe to rękawice robocze, które zabezpieczają dłonie pracowników przed przypadkowym skaleczeniem (np. blachą, szkłem, itp). Wykonane muszą być zatem z odpowiednich materiałów, które zagwarantują wytrzymałość w sytuacji zagrożenia. W związku z tym do ich produkcji bardzo często wykorzystuje się tkaninę z dodatkiem tworzyw sztucznych, które powodują, że rękawice antyprzecięciowe są wytrzymałe. Wysokiej jakości rękawice wykonywane są również z przędzy technologicznej i elastycznego materiału, którego przykładem może być lateks lub nitryl.

 

mezczyzna-ubierajacy-rekawice-ochronne-bhp.jpg

 

Jak dobrać rękawice antyprzecięciowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP rękawice robocze tak samo, jak wszystkie inne środki ochrony indywidualnej powinny zabezpieczać przed zagrożeniami występującymi na danym stanowisku pracy. W związku z tym rękawica antyprzecięciowa powinna być dobrana adekwatnie do zagrożeń wyszczególnionych w karcie oceny ryzyka. W praktyce zabezpiecza przed przypadkowym zranieniem dłoni np. w kontakcie z blachą, czy szkłem. W efekcie rękawice antyprzecięciowe wykorzystywane są w wielu różnych branżach, a przykładem może być między innymi budownictwo, czy przemysł. Bardzo ważna w ich kontekście jest jednak nie tylko ochrona przed skaleczeniem, ale również komfort użytkowania. Rękawica powinna bowiem być wygodna i zapewniać odpowiednie czucie, co pozwoli komfortowo wykonywać powierzone obowiązki zawodowe. Istotna w tym przypadku jest także swoboda ruchów, ponieważ przekłada się ona na pewność chwytu wykonanego dłonią z założoną rękawicą. Dlatego też należy odpowiednio dopasować nie tylko typ rękawic, ale także ich rozmiar.

 

rekawice-antyprzecieciowe-w-praktyce.jpg

 

Czym kierować się przy wyborze odzieży i akcesoriów roboczych?

Jak już wspomniano odzież i akcesoria robocze powinny być dobrane adekwatnie do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Te mogą być naprawdę wymagające, co zostało opisane w artykule przedstawiającym aspekt wyboru odzieży BHP do pracy w skrajnych temperaturach, który znajduje się pod linkiem: https://dawpol-bhp.pl/blog/post/14-praca-w-skrajnych-temperaturach-jak-dobrac-odpowiednia-odziez-bhp. Przy wyborze odzieży i akcesoriów BHP należy kierować się również jakością, ponieważ to właśnie ona przekłada się na bezpieczeństwo, komfort użytkowania, czy trwałość. W związku z tym warto korzystać z produktów renomowanych producentów, którzy nie tylko gwarantują możliwie najwyższą jakość wykonania, ale stosują również wysokiej klasy materiały. W efekcie odzież i akcesoria BHP są zgodne z obowiązującymi normami.

Podsumowując należy stwierdzić, że dobór rękawic antyprzecięciowych powinien uwzględniać nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort użytkowania. W związku z tym należy kierować się jakością i wybrać ochronę adekwatną do zagrożeń.

 

Źródło:
dawpol-bhp.pl

Czytaj także