Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-02-11
Osłony argonowe stali wysokostopowej i tytanu

Zabezpieczenie blach i rur nierdzewnych i kwasoodpornych podczas spawania

OSŁONY ARGONOWE RUR I ARAMTURY ZE STALI WYSOKOSTOPOWEJ oraz TYTANU

Stale wysokostopowe (nierdzewne, kwasoodporne, żaroodporne itp. oraz stopy tytanu) wymagają osłony gazu obojętnego podczas spawania. Zarówno instalacje jak i spawane detale powinny być osłaniane zarówno od strony lica jak i grani, aby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy co do „czystości" / braku przebarwień.   

Utlenienie stali nierdzewnej.jpg

 Im większe utlenienie / degradacja części spawanego detalu, tym większe ryzyko wystąpienia w niej korozji a co za tym idzie późniejszych problemów eksploatacyjnych. Stopień utlenienia świadczący o degradacji warstwy pasywnej materiału spawanego. Odpowiada za to tlen, który znajduje się w otoczeniu spoiny. Poniżej widać jak jego poziom w gazie osłonowym (ppm – ilość części na milion) wpływa na kolor spoiny oraz strefy wpływu ciepła.

Aby przeciwdziałać negatywnemu zjawisku utlenienia stosuje się różne metody inertyzacji / zobojętnienia atmosfery wokół spoiny oraz strefy wpływu ciepła. W zależności od rodzaju spawanego detalu czy instalacji, jego wielkości, miejsca pracy stosuje się kilka rodzajów osłon :


1. Uszczelniacze wielokrotnego użytku rur i armatury

pęcherze_argonowe.jpg

 

Balony / pęcherze znajdują zastosowanie w tworzeniu barier argonowych podczas spawania w rurach o szerszym zakresie średnic. Innymi słowy system może być stosowany w rurociągach o kilku różnych średnicach. Konstrukcja balona wpływa na to, że jest on szybko napełniany, co skraca czas potrzebny na wydzielenie części rury do spawania. Odporna ale jednocześnie elastyczna konstrukcja sprawia, że system można bez narażenia na uszkodzenia przeciągać przez trójniki, kolana itp.

Zobacz film Balony argonowe rur 

 

 

cylinder argonowy.jpg

 Cylindry i pierścienie z obustronnym uszczelnieniem służą do ochrony grani, wydzielonej części spawanego połączenia rurowego przy temperaturze do 340oC. Nie wymagają pompowania gazem osłonowym. Cylindry gazu osłonowego rur i kolan wykonane z przyłączeniowym wężykiem i końcówką do szybkozłącza oraz giętnym łącznikiem. Potrójne dyski uszczelniające odporne na temperaturę i promieniowanie UV, szczelnie dolegają do wewnętrznej ścianki, zapobiegając przechylaniu i przesuwaniu cylindra. Mogą być przeciągane wewnątrz spawanej instalacji. 

 Zobacz film Cylindry argonowe rur

uszczelniacz stożkowy.jpg

 

Uszczelniacze stożkowe z potrójnym uszczelnieniem dyskowym od strony wewnętrznej oraz aluminiowym stożkiem od zewnętrznej, doposażone w dyfuzor zapewniający laminarny wypływ gazu. Stosowane do osłony gazowej podczas spawania przy łączeniu krótkich odcinków rur, kołnierzy szyjkowych i pierścieni. Aluminiowy stożek od strony krótszego spawanego elementu znosi większą temperaturę, zachowując szczelność oraz nie rozkalibrowując się.  

Zobacz film Uszczelniacz stożkowy 

 

SC Single — kopia.jpg

 Uszczelniacze jednostronne wykorzystywane do ochrony krućców rur i armatury małych średnic przy temperaturze do 340oC. Wyposażone w dyfuzor w postaci palca o średnicy 10mm i wężyk przyłączeniowy z końcówką do szybkozłącza. Mogą być używane przy otwartym drugim końcu rury, w przypadku gdy osłaniana spoina znajduje się w zasięgu nie większej niż wartość jej średnicy.

 Zobacz film Palce argonowe

 

 

pic_0c5afe2dada853ac.jpg

 

 Korki silikonowe odporne na temperaturę do 340oC służą do zaślepiania końcówek rur celem ich uszczelnienia i utrzymania w ich wnętrzu gazu osłonowego (argonu), podczas spawania. Mogą być doposażone w dyfuzory w postaci tzw. palca gazowego o różnej długości.

 

 

 

  

papier_wodnorozpuszczalny.jpg

2. Tamy argonowe - papiery wodnorozpuszczalne służą do wydzielania części spawanego rurociągu ze stali wysokostopowej (nierdzewnej, kwasoodpornej, duplex itp.) i napełnienia tej części gazem osłonowym. Stosowane w przypadku gdy nie można zastosować stałej tamy gazowej / cylindra argonowego lub utrudnione ich usunięcie po zespawaniu rurociągu. Dzieje się tak w przypadku gdy wykonuje się styk zamykający lub wstawkę w remontowanej instalacji. Po wykonaniu spawania papier rozpuszcza się przy płukanie rurociągu. 

Zobacz film Papier wodno-rozpuszczlny

Folia wodno rozpuszczalna.png

 Alternatywą dla papierów wodnych jest folia wodnorozpuszczalna, przyklejana do wnętrza rury rozpuszczalnym przez wodę klejem. Podobnie jak papier - tworzy barierę i utrzymuje gaz osłonowy w wydzielonej części rurociągu, zapewniając jednocześnie przezierność. Folie wodno rozpuszczlne ulegają całkowitemu rozpadowi w wodzie i są w pełni biodegradowalne. Dlatego też polecane są do stosowania podczas serwisu instalacji procesowych (tytan, kwasoodporne itp.) o najwyższych wymaganiach (przemysł chemiczny, spożywczy, farmaceutyczny).

 

3. Podkładki i nakładki stosowane przy spawaniu zarówno rur jak i zbiorników, występują w kilku postaciach  

imagesEUPCD482.jpg

 

Nakładki na uchwyty TIG do ochrony miejsca i okolic spawania rur i zbiorników. Zabezpieczają przed powstaniem turbulencji gazu, izolując strefę spawania od degradującego spoinę tlenu. Przeznaczone do zabezpieczania przy spawaniu rur tytanowych oraz zbiorników (spawanie zewnętrzne)

Zobacz film Nakładka uchwytu TIg do tytanu 

 

 

pic_71fd088713a1f4ef.jpg

Parasole osłonowe wykonany z silikonu odpornego na temperaturę do 280oC. Służy do zabezpieczenia króćców podczas ich spawania do rur oraz zbiorników (na pełen przetop)

 

 

 

 

do spawania zbiorników plazmą.jpg

 

Podkładki do obrotowego spawania TIG i Plasma zbiorników i rur wielkogabarytowych w zakresie średnic 800-3000mm. Zastosowanie systemu wahliwej osłony gazowej z przeciwwagą, która ustawia ją w pozycji między 11tą a 1wszą. W zależności od rodzaju może osłaniać zbiornik od wewnątrz lub od zewnątrz

 

 

 

4. Taśmy spawalnicze

 

Fiback_0007_Layer-49.png

Włóknowe osłonowe to substytut standardowych metod osłony grani przy spawaniu blach, zbiorników i rur MIG/MAG, TIG i elektrodą otuloną. Odporność na wysoką temperaturę [550OC] i elastyczność pozwala na zastosowanie w trudnych aplikacjach, dużych gabarytach i trudnych pozycjach. Szybkość montażu, formowanie bez gazu osłonowego i minimalizacja kosztów obróbki po spawaniu stanowi ważny argument za stosowaniem samoprzylepnej taśmy włóknowej.

Zobacz film Taśmy włóknowe

 

Aluminiowe_Taśmy_Spawalnicze.jpg

 

Osłonowe szczeliny ograniczające wypływ gazu osłonowego, odporne na wysoką temperaturę [260OC]. Pokryte klejem na obrzeżach (środek wolny od kleju) o szerokości 64mm lub 102mm i długości 23m - Taka "konstrukcja" taśmy pozwala na użytkowanie jej jako osłona przy spawaniu rur z uwagi na to, że środek jest wolny od kleju, który mógłby wniknąć do spoinę. Poza tym pozbawiony kleju środek jest bardziej odporny na wysoką temperaturę [590OC]

 

 

 

pic_ecdcefbbe0071784.jpg

 5. Komory argonowe służą do utrzymania stałej osłony gazowej wokoło spawanego przedmiotu. Ich konstrukcja zapewnia bardzo niskie stężenie tlenu, co jest wymagane dla właściwego wykonania spoin o krytycznej odpowiedzialności (np. elementach z tytanu). Jednocześnie komory argonowe zapewniają bardzo dobra widoczność i manewrowość w ich wnętrzu. Wyposażone są w system dyfuzorów, zapewniających laminarny przepływ (bez turbulencji gazu). Każda komora może mieć od jednego do kilku portów roboczych, wyposażonych w rękawicę do prac wewnątrz komory.

 

 

Z1.png

 6. Miernik / analizator tlenu resztkowego służy do dokładnego oznaczenia poziomu tlenu w gazie osłonowym. Jest pomocny w instalacjach o szczególnie wysokich wymaganiach co do jakości spoin tj.: spożywczych, chemicznych, lotniczych, farmaceutycznych itp. W jednoznaczny sposób informuje kiedy można bezpiecznie zacząć proces spawania oraz kiedy zakończyć utrzymywanie osłony.

Zobacz film Miernik tlenu resztkowego

 

 

 

Autor:
Piotr Wielgat
Źródło:
www.intechmet.pl
Dodał:
IN TECH MET Sp. z o.o.

Czytaj także