Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-08-04
Cięcie plastiku i innych tworzyw sztucznych

Plastik to jeden z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywany do produkcji praktycznie wszystkiego. Można go znaleźć wszędzie - od pudełek śniadaniowych i pudełek do przechowywania, przez stoły i krzesła ogrodowe, aż do dużych rur kanalizacyjnych. Jest to bardzo elastyczny materiał, który bardzo łatwo się formuje. Z łatwością poddaje się wytłaczaniu podczas produkcji i jest podatny na zmianę kształtu i formy. Tak duża elastyczność może sprawiać trudności w przypadku, gdy zachodzi konieczność cięcia plastiku. Warto też mieć na uwadze, że jest wiele rodzajów tworzyw sztucznych. W poszczególnych przypadkach zastosowanie znajdują odmienne maszyny do cięcia oraz różnorodne metody.

a2.jpg

Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do cięcia plastiku?

Najważniejszą kwestią podczas przygotowań do cięcia tworzywa sztucznego, jakim jest plastik, jest dobór odpowiedniego przyrządu. Nie każdy przyrząd będzie się nadawał do każdego plastiku. Źle dobrane narzędzie może spowodować uszkodzenie materiału, a tego z pewnością chcemy uniknąć. Każdy rodzaj plastiku ma inne wymagania, jeśli chodzi o jego cięcie. Do cięcia niektórych z nich świetnie sprawdzają się narzędzia podgrzane do wysokiej temperatury, natomiast inne mogą ulec zniszczeniu przy podgrzaniu i należy do nich zastosować zupełnie inne narzędzia.

Wybór odpowiednich parametrów pił i narzędzi tnących to kolejny ważny aspekt przygotowań do cięcia plastiku. Odpowiednia prędkość obrotowa oraz odpowiednia krawędź tnąca uchroni plastik przed zakrzywieniem linii cięcia oraz powstawaniem chropowatych niedociągnięć. Innymi słowy, aby cięcie plastiku było precyzyjne i zapewniło oczekiwane efekty, konieczne jest fachowe podejście do tematu i wybór odpowiedniej techniki oraz narzędzia.

a1.jpg

Cięcie plastiku - narzędzia

W zależności od tego, czy plastik występuje w formach o mniejszych lub większych gabarytach, stosuje się różne narzędzia do jego cięcia. Do tych mniejszych elementów można zastosować szlifierki kątowe, wyrzynarki, a nawet noże do cięcia plastiku. Do większych elementów, np. rur kanalizacyjnych o dużych średnicach, należy użyć specjalnych maszyn, przeznaczonych do obróbki plastiku skrawaniem. Są to m.in. przemysłowe piły łańcuchowe przeznaczone do precyzyjnego i szybkiego cięcia tworzyw sztucznych. Dodatkowe wyposażenie w system odciągania wiórów zabezpieczy przed powstawaniem chropowatości na linii cięcia. Można wykonać również cięcie laserowe lub cięcie za pomocą strumienia wody.

Najczęściej wykorzystywane metody i narzędzia do cięcia plastiku o dużych gabarytach, to:

  • piły stacjonarne,
  • piły mobilne,
  • piły z elektrycznym, manualnym lub hydraulicznym posuwem układu tnącego,
  • obrotnice do pił do cięć pod kątem,
  • stellitowane prowadnice z systemem chłodzenia i usuwania wiórów przy pomocy sprężonego powietrza,
  • cięcie laserowe,
  • cięcie metodą hydro-abrazyjną.

Jak widać, metod cięcia plastiku jest naprawdę bardzo wiele. Wybór odpowiedniej z nich oraz profesjonalne wykonanie zabiegu umożliwia osiągnięcie doskonałych rezultatów. Jest to możliwe nawet w przypadku najtrudniejszych do obróbki tworzyw sztucznych.

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także