Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-10-11
Szlifierki pneumatyczne - dowiedz się który model jest dla Ciebie!

 szlifierkakatowapneumatyczna-wykorzystanie.jpg

Szlifierki pneumatyczne to jedne z najpopularniejszych narzędzi z napędem pneumatycznym. Są one powszechnie wykorzystywane w procesach technologicznych do obróbki ubytkowej detali w zakładach produkcyjnych. Te urządzenia należą do grupy narzędzi obrotowych ze względu na charakter ruchu głównego narzędzia.

 

Budowa szlifierki pneumatycznej

Napędem w szlifierkach pneumatycznych jest zazwyczaj silnik łopatkowy, który zamienia energię potencjalną sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Niewątpliwie największą zaletą wykorzystania silnika pneumatycznego w szlifierkach z napędem pneumatycznym jest jego odporność na przeciążenia – zatrzymanie spowodowane przeciążeniem nie powoduje żadnych uszkodzeń mechanicznych w samym narzędziu, a ponowny rozruch następuje przez odjęcie narzędzia od obrabianego detalu. W szlifierkach pneumatycznych znajdujących się w ofercie Pneumat System zastosowano również regulator obrotów, który jest zintegrowany z wirnikiem silnika pneumatycznego. Jego zadaniem jest zabezpieczenie optymalnej mocy urządzenia w najszerszym z możliwych zakresów obrotów oraz utrzymanie tzw. bezpiecznej prędkości obrotowej dla danej średnicy tarczy ściernej (maksymalna dopuszczalna prędkość obrotowa ściernicy jest zawsze podawana przez producenta materiałów ściernych na produkcie – w odniesieniu do materiału i średnicy ściernicy). Pozostałymi elementami składowymi silnika łopatkowego zastosowanego w szlifierkach pneumatycznych są: wirnik, cylinder, pokrywy przednia i tylna, łopatki oraz łożyska. Poniższa grafika przedstawia opisany silnik pneumatyczny w stanie rozłożonym na poszczególne elementy składowe.

silnikpneumatyczny-elementyskladowe.jpg

Prócz opisanego wyżej silnika pneumatycznego, który jest bez wątpienia „sercem" każdej ze szlifierek pneumatycznych, należy wymienić zawór włączający narzędzie, sprzęgło tulejowe łączące wirnik silnika z wrzecionem (najczęściej wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego), przekładnię kątową w szlifierkach kątowych oraz osłonę ściernicy w niektórych jej typach. Wszystkie te części składowe są zamontowane w korpusie urządzenia, do którego montuje się również rękojeść boczną (szlifierki kątowe oraz czołowe/pionowe).

 

Rodzaje szlifierek pneumatycznych

Ze względu na kształt i budowę szlifierek pneumatycznych, możemy wymienić kilka rodzajów urządzeń, które różnią się od siebie nie tylko mocą, wielkością, ciężarem czy parametrami, ale przede wszystkim przeznaczeniem. Przeznaczenie szlifierki w tym przypadku należy rozumieć jako optymalny dobór urządzenia do wykonywanej pracy, co pozwala z kolei na maksymalne wykorzystanie przypisanych każdemu z nich zalet. Należy zadać kłam błędnemu przekonaniu, które do tej pory często tkwi w świadomości kadry technicznej i użytkownikach narzędzi pneumatycznych, o istnieniu uniwersalnej szlifierki pneumatycznej nadającej się do wszechstronnego zastosowania i rozwiązania wszelkich złożonych aspektów produkcji przemysłowej. W ofercie Pneumat System występuje kilka rodzajów szlifierek pneumatycznych, każda z nich znajduje inne zastosowanie i jest przeznaczona do obróbki innego rodzaju. Jej właściwy dobór pozwala na zwiększenie wydajności pracy, obniżenie kosztów produkcyjnych poprzez redukcję czasu obróbki detalu, zmniejszenia zapotrzebowania na energię, mniejszego zużycia materiałów ściernych, krótszego czasu przestojów oraz obniżenia liczby wadliwie wykonanych wyrobów.

 

Szlifierki kątowe

Najpopularniejsze urządzenia w grupie szlifierek to szlifierki kątowe. Przeznaczone i wykorzystywane głównie do wyrównywania powierzchni spawanych, powierzchni odlewów oraz odkuwek. Często stosowana również w procesie cięcia elementów. Bardzo szeroki asortyment proponowanych urządzeń w ramach jednej grupy produktowej, różniących się średnicą stosowanej ściernicy, mocą, prędkością obrotową, gabarytami, masą. Wszystkie wymienione wyżej zmienne pozwalają na optymalny dobór urządzenia do wykonywanej operacji obróbki. Niżej przedstawione zostały zdjęcia obrazujące możliwości wykorzystania szlifierek kątowych pneumatycznych.

szlifierkakatowapneumatyczna-wykorzystanie(1).jpg

 

Szlifierki trzpieniowe

Bardzo popularne urządzenia do jakich zalicza się szlifierki trzpieniowe stosowane są głównie do prac ściernicami lub frezami trzpieniowymi, rzadziej szczotkami drucianymi. Bardzo szeroki zakres mocy urządzeń od 44W do 1300W, różniących się prędkością obrotową, gabarytami, masą, średnicą stosowanej tulejki zaciskowej ø3mm; ø6mm; ø8mm. Narzędzia te zazwyczaj występują w dwóch wersjach jako szlifierki trzpieniowe proste oraz szlifierki trzpieniowe kątowe. Znajdują zastosowanie przy obróbce małych i dużych odlewów, procesie ręcznego gratowania detali, produkcji matryc, pracach wykończeniowych na narzędziowniach. Znajdują szerokie zastosowanie w miejscach trudno dostępnych, gdzie wykorzystanie innego urządzenia nie wchodzi w rachubę, np. obróbka wąskich a długich kanałów występujące w niektórych odlewach. Niżej zostały pokazane zastosowania szlifierki trzpieniowej.

szlifierkitrzpieniowe-wykorzystanie.jpg

 

 

Szlifierki proste

Szlifierki proste z napędem pneumatycznym są bardzo trwałymi urządzeniami przeznaczonymi do ciężkiej i długotrwałej pracy w trudnych warunkach. Szeroka gama modeli jest zróżnicowana pod względem mocy, masy, gabarytów, prędkości obrotowej, możliwości zastosowania ściernic o różnych wymiarach. Służą głównie do wyrównywania spoin spawalniczych, powierzchni odlewów i odkuwek. Modele dostosowane do pracy tarczą typu FLEX, pozwalają na ich wykorzystanie przy cięciu rur, kształtowników i odcinania nadlewek. Są powszechnie wykorzystywane w procesie produkcyjnym w przedsiębiorstwach takich jak odlewnie, stocznie i kuźnie.

szlifierkiproste-wykorzystanie.jpg

 

Szlifierki czołowe – pionowe

Szlifierki czołowe, często zamiennie nazywane pionowymi. Narzędzia stosowane i wykorzystywane przy intensywnej obróbce ubytkowej, gdzie niezbędnym jest osiągniecie dużej wydajności. Szlifierki czołowe to najczęściej narzędzia o dużej mocy, ok. 2 kW i większej, co pozwala na skuteczną i efektywną obróbkę dużych odlewów, konstrukcji stalowych oraz ukosowania blach. Szlifierki pionowe, które mają możliwość pracy tarczą typu FLEX, są często używane do cięcia kształtowników i prętów zbrojeniowych w budownictwie.

szlifierkiczolowepionowe-wykorzystanie.jpg

 

Szlifierki oscylacyjne i oscylacyjno-obrotowe

Szlifierki oscylacyjne i oscylacyjno-obrotowe wykorzystywane są głównie do obróbki wykończeniowej powierzchni. Charakterystyczne w tej grupie produktowej jest to, że znajdują bardzo szerokie zastosowanie, zarówno przy pracach o dużej intensywności (zakłady przemysłowe i praca ciągła), jak i przy pracach warsztatowych, często amatorskich (np. naprawa powłok lakierniczych). Szlifierki oscylacyjne sprawdzają się głównie przy „wyprowadzaniu" dużych powierzchni, gdzie często najistotniejszą kwestią jest precyzja i powtarzalność obróbki wykończeniowej. Szlifierki oscylacyjno-obrotowe to produkty wykorzystujące jednocześnie ruch obrotowy oraz oscylacyjny, pozwala to na szybką i skuteczną obróbkę powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych wymogów, jeśli chodzi o jakość obróbki wykańczającej. Ta grupa produktów jest również bardzo mocno zróżnicowana pod kątem kształtu urządzeń, mocy, prędkości obrotowej, wielkości średnicy talerza wsporczego lub kształtu i wielkości stopy roboczej (na obu elementach mocujemy papier ścierny w narzędziu). Poniżej przedstawiono przykładowe zastosowania pneumatycznych szlifierek oscylacyjnych i oscylacyjno-obrotowych.

szlifierkioscylacyjneioscylacyjno-obrotowe-wykorzystanie.jpg

 

Szlifierki taśmowe

Szlifierki taśmowe są idealnym rozwiązaniem do precyzyjnego i wydajnego szlifowania ciasnych miejsc, takich jak sferyczne powierzchnie i rury, do których dostęp jest często utrudniony lub wręcz niemożliwy przy użyciu innych urządzeń. Są również idealnym narzędziem do usuwania zadziorów. Ruchome ramię robocze głowicy można ustawić w dowolnym miejscu w odniesieniu do rękojeści urządzenia, co zapewnia wszechstronne rozwiązanie dla prawie każdego zastosowania i rozwiązuje kwestię kłopotliwego podejścia do detalu. Różnorodność stosowanego materiału ściernego ze względu na szerokość i długość pasów bezkońcowych, pozwala na optymalizację procesu szlifowania przy wykorzystaniu szlifierek taśmowych. Niżej zostały pokazane przykładowe grafiki pokazujące możliwości tego produktu.

szlifierkitasmowe-wykorzystanie.jpg

Więcej o szlifierkach znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/szlifierki-pneumatyczne, gdzie oprócz fachowej wiedzy na temat narzędzi szlifujących zasilanie pneumatycznie, znaleźć można sklep internetowy z darmową wysyłką, w którym zakupić można szlifierki omawianych typów.

Autor:
Marek Wojtyczka - Kierownik Działu Narzędzi w Pneumat System
Źródło:
pneumat.com.pl

Czytaj także