Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-10-18
Cnc - Poznaj układ sterowania numerycznego maszyn cnc

Nowoczesne maszyny CNC Wrocław (https://wadex.pl/cnc/) zdecydowanie ułatwiają procesy obróbki metali. Bez nich praca w przemyśle wytwórczym nie byłaby ani tak łatwa, ani szybka. A do tego gotowe elementy byłyby dalekie od bycia precyzyjnymi. W zakładach produkcyjnych, które zajmują się obróbką maszynową wszystkie te czynniki są bardzo ważne. Dlatego maszyny CNC wyposażone w komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych to absolutna podstawa pracy w nowoczesnej firmie.

Maszyny CNC

Można wyróżnić wiele rodzajów maszyn, które wyposażone są w komputerowe sterowanie. Popularne są między innymi krawędziarki CNC, frezarki, tokarki czy inne maszyny obróbcze, które mają za zadanie precyzyjnie opracować dany materiał, aby powstał z niego oczekiwany produkt.
Dzięki obróbce z wykorzystaniem sterowania komputerowego można uzyskać gotowe produkty bardzo szybko przy jednoczesnym zachowaniu ich precyzyjnego wykończenia. W maszynach wyposażonych w programy pozwalające na kontrolę cięcia czy wyginania elementów można wyprodukować więcej elementów w tym samym czasie, w porównaniu do pracy z narzędziami ręcznymi. Zdecydowanie maszyny, którymi steruje komputer zwiększają wydajność pracy w zakładach produkcyjnych.

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych ma wiele zalet
Maszyny CNC, takie jak krawędziarki CNC, zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają pracę przy obróbce elementów metalowych. Jednak ich ogromną zaletą jest również plan sterowania maszyn, który umożliwia realizację zaplanowanych zamówień, co do sztuki. Możliwe jest też śledzenie postępów programu i zmiana wprowadzonych informacji, które określają pracę maszyny. W krótkim czasie można uzyskać gotowe elementy o wymiarze, jaki został ustawiony w panelu sterowania maszyny.

Korzystając z takiej możliwości kontroli pracy urządzenia, można za każdym razem otrzymać precyzyjne elementy w wyniku produkcji. Choć warto prowadzić kontrolę jakości, to wybierając maszyny z CNC, mamy pewność, że cała partia elementów poddanych obróbce przez np. krawędziarkę będzie nadawała się do sprzedaży lub montażu wespół z innymi elementami,

Szybkość bez utraty precyzji

W zakładach produkcyjnych każdy produkt powinien powstać szybko, a jednocześnie bez utraty wysokiej jakości. Wykorzystywanie nowoczesnych urządzeń CNC, wyposażonych w sterowanie numeryczne, pozwala na osiąganie wysokich wyników jakościowych, jak i produkcję na określonym poziomie.

Wystarczy odpowiednio ustawić założenia planu produkcji i wprowadzić dane do panelu sterowania, aby uzyskać oczekiwany efekt końcowy. Każda krawędziarka CNC, frezarka czy tokarka, będą pracować zgodnie z wprowadzonymi danymi. Dzięki temu produkcja zachowa określony wcześniej poziom, a same elementy będą wykonane precyzyjnie, bez konieczności ich poprawiania. Można więc powiedzieć, że korzystanie z urządzeń CNC usprawnia proces obróbki metalu, jak i pozwala nam sprawować kontrolę nad wielkością i jakością produkcji.

Automatyzacja produkcji — z maszynami CNC to możliwe

W wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych zautomatyzowanie produkcji lub części procesów zachodzących w ramach linii produkcyjnej przyniosło same korzyści. Wybierając obrabiarki CNC czy inne urządzenia, które obsługuje operator CNC, możliwe jest ukończenie obróbki materiału szybciej i dokładniej, niż podczas ręcznej pracy człowieka.
Precyzyjna obróbka materiałów jest równie istotna, jak wydajność linii produkcyjnej. Choć istotą działania urządzeń z numerical control w zakładach produkcyjnych jest automatyzacja produkcji, to wciąż potrzebny jest fachowiec, który wprowadzi do systemu wszystkie istotne dane do przetwarzania projektu. Jednak oznacza to, że zamiast kilku osób stojących na linii produkcyjnej, potrzebna będzie jedna. Dla wielu przedsiębiorstw proces automatyzacji jest więc finansowo korzystny. Ogranicza potrzebę zatrudniania nowych pracowników, których mogą zastąpić urządzenia na linii produkcyjnej.

Zastosowanie urządzeń CNC w przemyśle wytwórczym

Nowoczesne urządzenia sterowane komputerowo pozwalają na zautomatyzowanie praktycznie każdego procesu produkcji w przemyśle wytwórczym. Obróbka CNC najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle wytwórczym, szczególnie w metalurgii. Dzięki urządzeniom sterowanym za pomocą programów obróbki można uzyskać nawet mikroskopijnej wielkości elementy, które posłużą np. do budowy innych urządzeń. W zakładach produkcyjnych zastosowanie mogą mieć różne rodzaje urządzeń CNC.

Choćby frezarka CNC, która zapewnia obróbkę krawędzi, wykonanie precyzyjnych żłobień, a nawet ozdobnych profili jest maszyną znacznie ułatwiającą pracę. Również krawędziarki mogą wyginać materiał według zadanych wymiarów. Zagięty w ten sposób metal utrzyma swój kształt i może być dalej obrabiany według potrzeb. Również tokarki CNC są bardzo często wykorzystywane w pracy z tworzywami sztucznymi i metalem. Może obrabiać zewnętrzną, jak i wewnętrzną część elementu. Przez co jest on zdatny do dalszej obróbki, połączenia z innym elementem czy też może być od razu gotowym produktem do sprzedaży.

 

Autor:
PPH WADEX SA
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także