Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2014-01-09
POMOC W TWORZENIU PARKU MASZYNOWEGO - Ciekawe Firmy

GORBREX Machinery Trade Sp.z o.o. - wywiad dla portalu i czasopisma 4Metal

Pomoc w tworzeniu parku maszynowego

(3. styczeń 2014)

Na polskim rynku istnieją już ponad dekadę, choć doświadczenie w branży zdobywali już wcześniej. W tym czasie rozszerzyli ofertę nie tylko o maszyny, ale także o dodatkowe usługi. O firmie Gorbrex Machinery Trade opowiada Agnieszka Grabarczyk. Rozmawiał Bartłomiej Baśko.

Fot: Gorbrex Machinery Trade

4metal: Jak wyglądały początki Państwa działalności?

Agnieszka Grabarczyk: Spółka Gorbrex Machinery Trade (GMT) została założona w 2000 roku przez dwóch udziałowców: Krzysztofa Broniszewskiego i Agnieszkę Grabarczyk. Początkowo firma zajmowała się wyłącznie sprzedażą na rynki światowe używanych obrabiarek do metalu, a naszymi głównymi odbiorcami były Niemcy, Iran, Korea, Chiny oraz Indie. Efektem rosnącej sprzedaży był zakup obecnej siedziby firmy, która znajduje się w miejscowości Rudniki k/Częstochowy. Firma dysponuje zapleczem technicznym o powierzchni ok. 5000m2 oraz biurowo-socjalnym o powierzchni 1000m2. Zakup nieruchomości przyczynił się do rozwoju kolejnej działalności firmy w zakresie usług związanych z remontami obrabiarek, głównie dla klientów z rynku: włoskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. W tym okresie rynkiem pozyskiwania używanych obrabiarek pod remonty były państwa byłego ZSRR.

4metal: Co dzisiaj znajdziemy w ofercie firmy Gorbrex?

Agnieszka Grabarczyk: Po długofalowych sukcesach na rynkach zagranicznych, firma GMT zdecydowała się na zaistnienie na rynku krajowym, a tym samym poszerzyła swoją ofertę o nowe obrabiarki CNC. Początkowo reprezentowaliśmy takich producentów jak: Perfect Jet, Kao Ming, Dahlih, Awea, Goodway, Palmary, Sanco, Max See. Przez lata sprzedaży i serwisowania obrabiarek tych firm wyselekcjonowaliśmy najlepszych jakościowo producentów. Obecnie pozostaliśmy przy produktach tajwańskich: AWEA, DAHLIH, PERFECT JET, NEUAR, MAX SEE. Zakończyliśmy współpracę z firmą Goodway, której obrabiarki od momentu produkcji w Chinach znacznie obniżyły swoją jakość. A tym samym rozpoczęliśmy współpracę ze śwatowym koncernem koreańskim jakim jest SMEC SAMSUNG. Centra tokarskie SAMSUNG są na licencji Mori Seiki i zapewniają najwyższą jakość oraz przystępną cenę. Potencjał naszej firmy docenili również inni światowi producenci, kótrych jesteśmy wyłącznym przedstawicielem na rynku polskim, tacy jak: INNSE BERARDI – Ingersoll, TOYODA (drugie przedstawicielstwo na rynku europejskim zaraz po Niemczech), PINACHO – Hiszpania, S&D Dynamic – Korea. Od 2008 r. rozpoczęliśmy produkcję tokarek karuzelowych sterowanych CNC i konwencjonalnych w zakresie od 1200 do 6000mm.

4metal: Do jakich branż skierowane są Państwa maszyny?

Agnieszka Grabarczyk: Obrabiarki CNC są adresowane do wszystkich branż przemysłu i wytwórczości. Nasi najważniejsi klienci reprezentują przemysł maszynowy (budowa i konstruowanie maszyn), szeroko rozumiany przemysł samochodowy i rolny. Są to producenci środków transportu szynowego, przemysł lotniczy i komponentów do lotnictwa, hydraulika, górnictwo, przemysł medyczny i biotechnologiczny, producenci okuć, zamków, uchwytów, wózków, itd. Praktycznie nie przesadzimy, mówiąc że wszystko co, dookoła nas otacza zostało wykonane bezpośrednio lub pośrednio przez obrabiarki.

Fot: Gorbrex Machinery

4metal: Czym wyróżniają się Państwa maszyny na tle konkurencji?

Agnieszka Grabarczyk: Od zawsze przyświecała nam wizja reprezentowania firm, które oferują jak najwyższą jakość w przystępnej cenie. Tą filozofią kierujemy się po dziś dzień. Wielki sukces japońskich, koreańskich i tajwańskich firm polega na doskonałym procesie ciągłego doskonalenia produktów przy jednoczesnym obniżaniu kosztów wytworzenia, a co za tym idzie, obniżenia ceny końcowej. To na tym zbudowały swoją potęgę koncerny, takie jak SAMSUNG czy Toyota, z której w prostej linii wywodzi się TOYODA – producent obrabiarek. Czy wiedzieliście Państwo, że firma TOYODA oraz SAMSUNG ma własną szkołę inżynierów, którzy latami są nauczani przez swoich starszych doświadczonych kolegów, jednocześnie wymyślając wciąż nowe procesy? To dzięki temu mamy do czynienia z prawdziwą potęgą nauki i gospodarki w jednym.

4metal: Co poza maszynami znajdziemy w Państwa ofercie?

Agnieszka Grabarczyk: Ważnym z naszych działów jest Dział Serwisu zajmujący się uruchomieniami, naprawami, remontami i retrofittingiem (przystosowywanie obrabiarek do panujących wymogów - dop. red.) maszyn na terenie całego kraju i w Europie. Specjalizujemy się w alokacji maszyn. Atrakcyjne stawki, wysoka fachowość i duże doświadczenie naszych serwisantów powoduje, że są oni chętnie i często wynajmowani do tego rodzaju działań. Serwisujemy także obrabiarki sprzedawane przez naszą konkurencję.

4metal: Jaki był najciekawszy projekt, nad którym Państwo pracowaliście?

Agnieszka Grabarczyk: Najciekawsze są dla nas duże i rozległe projekty dotyczące olbrzymich obrabiarek do produkcji w wąsko wyspecjalizowanych branżach. Byliśmy oferentem maszyn do obróbki wirników ogromnych elektrowni wodnych, czy służących do produkcji modeli kadłubów w stoczniach Dalekiego Wschodu. To bardzo wymagające i odpowiedzialne projekty. Najciekawszy dla nas projekt to między innymi: dostawa, montaż i uruchomienie pras do produkcji samochodu Peugeot 207 w Iranie, kompleksowe wyposażenie, montaż i serwis dla światowego koncernu Man Diesel w Dubaju oraz sprzedaż naszych tokarek karuzelowych, montaż i serwis dla koncernu śrub okrętowych Fun Dilusa– Maroco.

4metal: Jak oceniają Państwo popyt na obrabiarki?

Agnieszka Grabarczyk: Popyt na obrabiarki wzrasta wraz ze wzrostem produkcji przemysłowej w Polsce. Niemały udział w tym mają nowo otwierane oddziały firm zagranicznych, które kupują maszyny na rodzimym rynku. Trzecim ważnym segmentem wzrostu sprzedaży na rynku krajowym są dotacje europejskie. Z ich pomocą wiele firm buduje lub wymienia swój park maszynowy. Cieszy nas, że przez ostatnie lata na rynku polskim zaufało nam wiele firm. Z naszych obserwacji wywnioskowaliśmy, że klient polski otrzymał pierwszą lekcję ile kosztuje kierowanie się przy zakupie kryterium: 100% ceny. Odczuwalna jest tendencja zakupu obrabiarek wysokiej jakości i znanych marek, co tym samym eliminuje produkty niewiadomego pochodzenia z Chin czy Tajwanu. Są to maszyny, które zaledwie po paru latach eksploatacji nie nadają się do wtórnej odsprzedaży na rynku maszyn używanych i charakteryzują się wysokim spadkiem ich wartości.

4metal: Czy wystawiają się Państwo na targach?

Agnieszka Grabarczyk: Firma GMT w przeciągu swojej działalności wystawiała się na wszystkich targach krajowych: w Sosnowcu, w Kielcach, w Poznaniu, w Krakowie oraz wystawiliśmy się na różnych imprezach międzynarodowych między innymi: TARGI USETEC- Koln- Niemcy, UMEX Targi Maszyn Używanych w Indiach, Brazylia-San Paulo, Teheran- Iran, Moskwa- Rosja, Włochy – Mediolan.

4metal: Jakie są Państwa plany na najbliższą przyszłość?

Agnieszka Grabarczyk: Mamy dalekosiężne plany. W najbliższych latach planujemy poszerzać swój asortyment o jak najdoskonalsze produkty, które zdobywają uznanie w oczach naszych klientów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Dzięki klientom zagranicznym, firma nasza zbudowała swój potencjał. Jesteśmy od zawsze firmą globalną, a nasi klienci rozsiani są dosłownie po całym świecie. Naszym celem jest, aby polski klient kojarzył firmę GORBREX nie jako „handlarzyka maszyn", lecz jako zaufanego partnera w dostawie, serwisie, budowaniu obrabiarek, alokacji, doradztwie i szkoleniu.

4metal: Dziękuję za rozmowę.

(Gorbrex Machinery)

Źródło:
4Metal.pl
Dodał:
GORBREX Machinery Trade Sp.z o.o.

Czytaj także