Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-05-24
Kleić czy skręcać? Wykroje z taśm dwustronnie klejących i błon klejowych


Zainteresowanie montażem produktów za pomocą taśm dwustronnie klejących, samoprzylepnych i błon klejowych nieustannie wzrasta. Trend ten jest szczególnie widoczny w branżach: motoryzacyjnej, elektronicznej, AGD, budownictwie i reklamie, jednak szybko przekonują się do niego kolejni producenci. Tym bardziej, że dostępne na rynku rozwiązania pozwalają dobrać taśmę/błonę lub ich wykrój odpowiednio do konkretnych potrzeb, obciążeń, warunków funkcjonowania połączenia oraz jego trwałości.

Taśmy dwustronnie klejące i błony klejowe zapewniają trwałe i szczelne połączenie dwóch elementów. A grube taśmy dwustronne amortyzują także drgania i kompensują współczynnik rozszerzalności termicznej. Aleksander Wolny, kierownik Działu Rozwoju Produktu w firmie Etisoft rekomenduje: Tam, gdzie jest to możliwe, polecam zastosowanie taśm dwustronnych lub ich wykrojów. Należy pamiętać, że właściwie wykonane połączenia klejowe nie obciąża konstrukcji. Godne uwagi jest, że przenosi też naprężenia na całą powierzchnię połączenia, czego nie można powiedzieć o połączeniach skręcanych.

Taśmy dwustronnie klejące, błony klejowe i wykroje
Taśma dwustronnie klejąca to materiał będący nośnikiem, po obydwu stronach którego nałożony został klej zabezpieczony linerem. Jeśli taśma dwustronna nie ma nośnika, mamy do czynienia z błoną klejącą.

O trwałości połączenia i przeznaczeniu taśmy dwustronnie klejącej decydują oczywiście właściwości kleju oraz nośnika, przy czym po każdej stronie nośnika można zastosować klej o różnych parametrach. Na przykład taśma może mieć z jednej strony klej łatwo usuwalny, a z drugiej – permanentny. Klej determinuje także właściwości błony klejowej.

Doskonałym rozwiązaniem są wykroje z taśm dwustronnie klejących i błon klejowych, które pozwalają dostosować kształt warstwy nośnej/kleju do kształtu produktu. Są one często stosowane w elektronice, motoryzacji i produktach AGD – wszędzie tam, gdzie niezbędna jest duża precyzja, a łączone elementy są małe i mają nieregularne kształty.

Taśmy klejące i błony klejowe oraz ich wykroje zapewniają:
 jednakową grubość warstwy klejącej na całej powierzchni łączonych elementów,
 szybkie, zautomatyzowane nakładanie taśmy,
 czyste i estetyczne połączenie dzięki odpowiedniej szerokości taśmy oraz kształtowi wykroju,
 szybkie wiązanie kleju,
 możliwość łączenia materiałów o różnych parametrach fizykochemicznych,
 szczelne połączenia, które mogą zapobiegać wnikaniu wilgoci i kurzu (nie dotyczy taśm z nośnikiem bibułkowym),
 czyste stanowisko pracy (w porównaniu do klejów w postaci płynnej oraz past),
 zmniejszenie wagi produktu w porównaniu do połączeń skręcanych.

Wykroje montażowe
Wykroje montażowe pozwalają uprościć i przyspieszyć proces produkcji dzięki dostosowaniu kształtu nośnika/kleju do klejonego detalu. Umożliwiają precyzyjne nałożenie warstwy klejącej wszędzie tam, gdzie niezbędna jest szczególna dokładność i dlatego doskonale sprawdzają się przy klejeniu niewielkich, nieregularnych powierzchni. Tym bardziej, że niektóre wykroje mogą być nakładane automatycznie.

Ponieważ jednak w przypadku klejenia nie ma produktu uniwersalnego, producenci wykrojów montażowych z taśm dwustronnie klejących oraz błon klejących, a także konwerterzy taśm dwustronnie klejących mają z reguły w ofercie szerokie portfolio taśm wielu renomowanych producentów, które pozwalają uwzględnić:
 cechy fizyko-chemiczne łączonych materiałów (kluczowe znaczenie mają tu rodzaj i energia powierzchniowa),
 typ powierzchni (gładka czy chropowata),
 sztywność materiałów,
 elastyczność łączonych materiałów,
 warunki, w jakich będzie funkcjonowało połączenie, tj. temperatura i jej zmiany oraz warunki atmosferyczne,
 trwałość samego połączenia.

Jak widać, wszystko zależy od tego, co będzie klejone, warunków narzucanych przez proces produkcji oraz wymagań dotyczących samego połączenia, czyli: jego trwałości, obciążeń, jakim będzie poddawane, oraz otoczenia, w jakim będzie pracować.
Dostęp do najnowocześniejszych technologii
Klienci oczekują dziś najwyższej jakości rozwiązań. Te mogą zapewnić firmy posiadające tytuł preferowanego konwertera 3M (Official 3M Preferred Converter), do grona których należy Etisoft. Eksperci posiadają wiedzę wspartą wieloletnim doświadczeniem i szkoleniami w zakresie wykorzystywanych materiałów tego amerykańskiego producenta. Klienci mają więc dostęp do najnowocześniejszych technologii.

Aleksander Wolny z Etisoft mówi: Jako producent wykrojów montażowych z taśm dwustronnie klejących oraz konwerter taśm dwustronnie klejących mamy w ofercie szerokie spektrum taśm wielu renomowanych producentów, w tym firmy 3M. Jednak w przypadku klejenia nie ma produktu uniwersalnego. Dlatego do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, przeprowadzając odpowiednią liczbę testów w naszym laboratorium, tak aby w 100% mieć pewność, że to, co zaproponowaliśmy, spełni wymogi klienta.

Z tego względu, rozważając przejście z połączeń skręcanych na klejone, najlepiej jest zasięgnąć rady specjalisty, który doskonale orientuje się w meandrach tego skomplikowanego zagadnienia i zaproponuje najlepsze, a co ważniejsze – przetestowane i sprawdzone rozwiązanie.