Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-11-22
Maszyny do obróbki metalu i ich zastosowanie

Elementy wykonane z metalu spotykamy właściwie na każdym kroku. Znajdują zastosowanie jako elementy konstrukcji, jak i elementy urządzeń i mają również wiele innych zastosowań. Jednak zanim będzie możliwe wykorzystanie metalowych elementów, muszą one mieć odpowiednie właściwości, rozmiar i kształt. Im mniejszy jest przedmiot, tym nadanie mu właściwych kształtów jest prostsze, ale w przypadku kiedy do czynienia mamy z dużymi elementami jest to trudniejsze. Oczywiście z pomocą przychodzi technologia. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń do obróbki metalu, drewna i innych materiałów. Najpopularniejsze to: tokarka, frezarka, prasa hydrauliczna, wycinarka laserowa i inne narzędzie umożliwiające obróbkę. Zapraszam do krótkiego przewodnika, gdzie opiszę podstawowe parametry urządzeń dostępnych w ofercie. 

tokarka do metalu
tokarka do metalu

Na czym polega obróbka metali?

Najprościej proces ten określić jako nadanie dowolnego kształtu określonego metalu. Często jest to więcej niż jedna czynność i do uzyskania konkretnych właściwości lub kształtu potrzebny jest cały proces technologiczny. Proces taki obejmuje między innymi zmianę wymiarów, zmianę kształtów, jak i właściwości fizycznych oraz chemicznych metalu.

Obróbka metali może odbywać się różnymi metodami. Rozróżniamy obróbkę mechaniczną skrawaniem, cieplną, plastyczną, chemiczną oraz cieplno-chemiczną. Oczywiście wraz z rozwojem technologii wciąż poszukiwane są nowoczesne rozwiązania, które mają udoskonalić proces obróbki metali. Bardzo dużym przeskokiem technologicznym było wprowadzenie sterowania numerycznego CNC. Dzięki temu obróbka stała się znacznie dokładniejsza. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania można zaplanować cały cykl. Zazwyczaj program obejmuje programy: toczenia, gwintowania i frezowania, możliwe są również inne prace.

Podział obróbki metalu, technologie i narzędzia

Tokarki do metalu

Obróbka skrawaniem jest obecnie najpopularniejszą formą obróbki metalu. Dzięki niej możemy przygotować idealnie elementy, które będą częściami do produkcji silników, różnego rodzaju maszyn czy też pojazdów. Zastosowanie jest bardzo szerokie. 

szlifierka do wałków i otworów
szlifierka do wałków i otworów

Obecnie w dużej mierze obróbka skrawaniem odbywa się za pomocą urządzeń CNC. Dzięki sterowaniu cyfrowemu możemy obrabiać metal bardzo dokładnie. Proces obróbki jest wykonywany przy użyciu takich urządzeń jak: tokarka do metalu, frezarka, szlifierka do wałków i otworów, szlifierka do płaszczyzn oraz wiertarka. 

szlifierki do płaszczyzn
szlifierki do płaszczyzn

Obróbka cieplna polega na poddawaniu metalu na działanie wysokiej temperatury. Przy tej metodzie nie stosuje się innych środków. Podczas obróbki cieplnej wykonywane są takie prace jak stabilizowanie oraz hartowanie. Obróbka cieplna ma na celu zmianę właściwości stali.

Kolejnym sposobem jest obróbka plastyczna metalu. Celem tej obróbki jest odkształcenie metali z wykorzystaniem wybranej metody. Do wyboru mamy kilka metod:
Pierwszą jest walcowanie, jest to proces zgniatania metalu pomiędzy dwoma obracającymi się walcami. Prace takie wykonuje walcarka do blachy. Rozróżniamy walcowanie na zimno i walcowanie na ciepło. 

walcarka do blachy
walcarka do blachy

Kolejnym sposobem jest kucie. Metoda ta polega na odkształcaniu metali za pomocą uderzania lub nacisku. Odkształcanie może przebiegać na zimno i na ciepło.

Inną metodą jest tłoczenie. Proces ten przeważnie wykonywany jest na zimno. Celem jego jest rozdzielenie, kształtowanie, ale i połączenie blachy np. z folią. Urządzeniami, na których wykonujemy te prace, są prasy hydrauliczne

prasy hydrauliczne
prasy hydrauliczne

Ostatnim omawiany sposobem jest gięcie. Celem tej obróbki jest zmiana krzywizny metalu. Do prac wykorzystywana jest prasa krawędziowa

prasy krawędziowe
prasy krawędziowe

Metal towarzyszy ludzkości od dawna, już od epoki brązu. Jego popularność wynika między innymi z plastyczności oraz wytrzymałości. Obecnie wykorzystujemy wiele różnych stopów, a wszelkiego typu maszyny pomagają nam w obróbce. Inne maszyny pomogą w podzieleniu jak na przykład nożyce gilotynowe hydrauliczne do blachy czy też dłutownica do metalu

dłutownica do metalu
dłutownica do metalu

Do precyzyjnego wycinania różnych kształtów z blachy doskonałym rozwiązaniem będzie wycinarka laserowa

wycinarka laserowa
wycinarka laserowa

Zakup i serwis urządzeń do obróbki

Planując zakup urządzeń CNC pierwszą decyzję, jaką trzeba podjąć, czy ma to być urządzenie uniwersalne, czy też dedykowane do konkretnych zastosowań. Istotnym elementem jest również przeznaczenie. Np. w małej firmie lub warsztacie domowym potrzebujemy innych rozwiązań niż duża firma. W pierwszym wypadku wystarczy prosta tokarka do metalu wyposażona w noże, w drugim sprawdzi się rozwiązanie rewolwerowe.

Bez względu czy urządzenie będzie małe, czy też duże, powinniśmy się zdecydować na wybór urządzenia z wytrzymałej stali. Dobrym materiałem będzie żeliwo, które gwarantuje solidność, nawet kiedy urządzenie jest mocno eksploatowane. Jeżeli planujesz rozbudowę, to dobrym pomysłem będzie postawienie na rozwiązania modułowe. Pozwalają one w przyszłości na rozbudowę i wprowadzanie modyfikacji. Zaletą są również niewielkie rozmiary. 

dłutownica do metalu
dłutownica do metalu

Bardzo ważnym aspektem jest również serwis maszyn cnc na odpowiednim poziomie. Co prawda nie zakładamy awarii, kupując nowe urządzenie w dobrym stanie, ale oferta w takiej sytuacji powinna oferować również dobry serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Autor:
CHM POLSKA
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także