Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-04-03
Nowości w Dziale Automatyki

BIBUS MENOS posiada ofertę produktów czeskiej firmy Microsys. Firma oferuje: system monitoringu mediów, system SCADA/HMI PROMOTIC oraz system telemetryczny na pojeździe szynowym.

kompletna oferta firmy dostępna tutaj: kliknij

System monitoringu mediów pozwala na stałą weryfikację poziomu zużycia mediów, m.in. ciepła, wody, gazu czy energii elektrycznej. Ma również na celu umożliwić dokładną kontrolę parametrów biorących udział w całym procesie technologicznym. W ofercie firma uwzględnia montowanie instalacji zczytujących dane pomiarowe, a także dobór oraz dostarczenie urządzeń wykonawczych oraz pomiarowych. Nasza firma projektuje również, a następnie wprowadza system, który zawiera aktualne dane oraz archiwizuje materiał z już przeprowadzonego procesu technologicznego. Przy jego tworzeniu posługuje się SCADA PROMOTIC, co pozwala zapewnić systemowi jednolitość oraz klarowność jego funkcjonowania. Firma dopasowuje realizacje do wymagań oraz indywidualnych potrzeb klienta.

produkcja-rozdzielnic.jpg

PROMOTIC jest oprogramowaniem, dzięki któremu można tworzyć systemy SCADA, które wykorzystuje się przy wizualizowaniu, monitorowaniu, sterowaniu lub alarmowaniu w trakcie trwania procesu technologicznego. Jego wyróżniającą cechą jest przejrzysty oraz niezwykle estetyczny wygląd systemu służącego do wytwarzania aplikacji. Został stworzony dla Windows 10/8/7/Vista/XP/Embedded/2003-16Server, a także nowszych oprogramowań. Główna zaletą tego oprogramowania jest możliwość użycia go bez klucza, w trybie FREEWARE oraz korzystanie z niego w ramach licencji komercyjnej. Za pomocą wbudowanych interfejsów umożliwia również współpracę systemu z innymi programami.

Oprogramowanie to jest idealnym rozwiązaniem dla wielu dziedzin przemysłu. Podstawowymi elementami zawartymi w PROMOTIC, za pomocą których tworzy się systemy sterowania i monitorowania są: biblioteka gotowych obiektów PROMOTIC, edytor paneli, obiekty graficzne z możliwością konfiguracji, trendy, alarmy i zdarzenia, drivery komunikacyjne do PLC, system logowania, wbudowane interfejsy, takie jak XML, OPC, DDE, ActiveX, interfejs dostępu do baz danych ODBC oraz SQL, język programowania: VBScript i biblioteka wektorowych grafik technologicznych. Bardzo ważnym elementem jest również edytor aplikacji, który służy do tworzenia aplikacji w oprogramowaniu Promotic. Dane, które znajdują się w aplikacji, są chronione za pomocą wyznaczania użytkowników oraz przyznawania uprawnień. Edytor pozwala na ustalenie indywidualnych cech danych obiektów lub definiowanie algorytmów. Użytkownicy mogą przeglądać aplikację, używając przeglądarek internetowych, a trendy, alarmy i zdarzenia mają udostępnione w czasie rzeczywistym.

robotyzacja-automatyzacja.jpg

System telemetryczny na pojeździe szynowym składa się z urządzenia komunikacyjnego i pomiarowego, drukarki, dwóch kamer, sterownika, komputera przemysłowego oraz dwóch kabin operatorskich. Posiada również kilka niezwykle istotnych elementów koordynujących pracę całego systemu. Istotnym z tych komponentów jest połączenie sieciowe LAN, które zapewnia komunikację między panelami do operowania w dwóch kabinach a jednostką centralną pojazdu. Łączy również drukarkę, która udostępnia opcję wydruku danych na komputerze przemysłowym. Wszystkie oprogramowania komunikacyjne w systemie są kontrolowane przez aplikację typu serwer, która oprócz tego odczytuje i zapisuje bazy SQL. System umożliwia także odczytanie każdej informacji z pojazdu czy konfigurowanie oraz eksportowanie wszelkich materiałów do takich programów, jak WORD czy Excel, za co odpowiedzialny jest serwer centralny. W systemie znajduje się sterownik PLC z portem USB, który aby zapewnić komunikację, korzysta z protokołu CAN, czyli systemu odpowiedzialnego za sterowanie napędem czy takimi układami jak układ pneumatyczny czy hydrauliczny oraz odczytywaniem informacji, które podają czujniki.

Czytaj także