Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-05
Ukośnice do drewna

ukosnicedodrewna.jpg

Obróbka drewna to proces wymagający dużej precyzji i sprawnego sprzętu. Aby ukośnica do drewna zapewniła nam bezpieczną i przede wszystkim skuteczną pracę powinniśmy zwrócić uwagę na jej parametry. Sprawdź poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

 

Czym jest ukośnica do drewna?

Ukośnica do drewna nazywana jest również piłą ukosową. Służy ona do precyzyjnego cięcia drewna pod dowolnym kątem, bez uszkadzania jego powierzchni. Ukośnica zapewnia proste cięcie długich i szerokich kawałków drewna do pożądanych wymiarów. To specjalistyczne narzędzie najczęściej wykorzystuje się podczas prac stolarskich. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne i dokładne przycinanie np. paneli podłogowych czy drewnianych listew. Z ukośnicy korzystają również majsterkowicze podczas remontów, co sprawia, że urządzenie to ma zastosowanie zarówno w profesjonalnych, jak i domowych warsztatach.

 

Jakie parametry ukośnicy do drewna są ważne?

Do podstawowych parametrów, które wpływają na pracę ukośnicy do drewna, można zaliczyć przede wszystkim:

  • Ostrza najważniejszy element ukośnicy.

Decydują o głębokości i wysokości cięcia. Wpływają również na precyzyjną pracę urządzenia. Ostrza z mniejszą ilością zębów tną szybciej, jednak cechują się mniejszą dokładnością. Uniwersalne ostrza będące na wyposażeniu ukośnicy zwykle sprawdzają się do wszechstronnego zastosowania. Warto jednak wiedzieć, że do specjalistycznych robót lepsze są ostrza przeznaczone do konkretnego rodzaju drewna, np. miękkiego lub twardego.

  • Kąty regulujące pracę urządzenia.

Podstawowy zakres cięcia ukośnic do drewna w przekroju kątowym to 45-90°. Do uniwersalnego wykorzystania najczęściej stosuje się ukośnice jednostronne. Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych prac z ich użyciem, konieczne jest obracanie danego elementu. Jeśli korzystamy z ukośnicy dwustronnej, praca jest łatwiejsza, ponieważ cięcie wykonywane jest po obu stronach.

  • Posuw do cięcia dłuższych materiałów.

Posuw to funkcja, która szczególnie przydaje się podczas cięcia drewna o długości większej niż 1 metr. Pewniejszy chwyt obrabianego elementu zapewnia stabilne i dokładne cięcie. Taką funkcjonalnością cechuje się np. ukośnica do drewna KGZ 305 E, która umożliwia posuw do 340 mm.

  • Odchylenie jednoczesne cięcie dwóch kątów.

Odchylenie to praktyczna funkcja, która jest istotna szczególnie w przypadku zaawansowanych obróbek. Umożliwia jednoczesne cięcie dwóch kątów, dzięki obracającej się głowicy.

 

Jaką ukośnicę warto mieć w swoim warsztacie?

Przed wyborem konkretnego modelu, warto zastanowić się, jakiego rodzaju prace będziemy wykonywać przy użyciu ukośnicy. Sprawdzonym producentem maszyn do drewna, w tym specjalistycznych ukośnic jest marka Holzstar. Znane na całym świecie urządzenia cechują się wysokim komfortem pracy i solidnym wykonaniem. Przykładem jest wspomniana wcześniej ukośnica do drewna KGZ 305 E z funkcją posuwu, którą wyróżnia płynna regulacja kąta stołu roboczego oraz przechył tarczy w zakresie -45° +45°. Jest to model praktyczny oraz polecany zarówno do prac stolarskich w profesjonalnym warsztacie, jak i domowych pracowniach.

 

Źródło:
elektro-met.pl

Czytaj także