Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-05-27
Zarządzanie zapasami w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Jednym z szybko rozwijających się obszarów technologii do zarządzania produkcją jest gospodarka magazynowa, która w ostatnich latach przeszła sporo przemian. Magazyn w połączeniu z właściwą infrastrukturą oraz złożonymi procesami wewnętrznymi stał się miejscem, w którym wyroby przebywają tylko kilkanaście godzin i są wytwarzane na bieżąco. Taki stan rzeczy sprawił, iż dobrze funkcjonujący system informatyczny okazał się być konieczny w celu zapewnienia poprawnego działania łańcucha dostaw.

System zarządzania magazynami

Specyfika dzisiejszych magazynów sprawia, że firmy niezależnie od wielkości i branży zmuszone są do sięgania po WMS, czyli magazynowy system informatyczny. Podczas gdy jego wykorzystanie w firmie produkcyjnej opierać się będzie głównie na kontroli nad zdarzeniami, co wpływa jednoznacznie na koszty produkcji, tak przykładowo dla dostawcy przesyłek najważniejsza jest możliwość optymalizacji i wyeliminowanie opóźnień. Tego rodzaju system pozwala na zarządzanie magazynami w oparciu o stany magazynowe, lokalizację towarów, przyjęcia oraz ekspedycję i procesy zachodzące w obrębie magazynu. Niewątpliwymi zaletami systemu WMS są:

  • możliwość kontroli stanu zapasów,
  • mniejszy czas realizacji zamówień,
  • poprawa dokładności dostaw,
  • ograniczenie strat związanych z przedawnieniem się terminów produktów,
  • optymalny przepływ surowców.

Wizualizacja pracy magazynu

Dzięki systemowi WMS osoby zatrudnione na magazynie posiadają dostęp na bieżąco do informacji o stanie sprzętu, a w razie nieprawidłowości system automatycznie zaalarmuje obsługę. Należy pamiętać, iż głównym zadaniem takiego systemu jest wspomaganie urządzeń do automatyzacji weryfikacji przy wykorzystaniu globalnych standardów, a nie tylko tworzenie i obsługa dokumentów magazynowych. Niewątpliwie istotną kwestią jest możliwość zintegrowania systemów WMS wraz z ERP, co przekłada się na korzyści takie jak:

  • minimalizacja kosztów tradycyjnego przepływu dokumentów,
  • optymalne użytkowanie powierzchni magazynowej, co przekłada się na ograniczenie kosztów logistyki w magazynie,
  • przyspieszenie kompletacji zamówień,
  • proste ewidencjonowanie stanów magazynowych,
  • optymalizacja operacji logistycznych.

Integracja z systemem ERP

Tradycyjne planowanie i zarządzanie nie pozwala na zdobywanie informacji na bieżąco. W przypadku systemu ERP całość procesów odbywa się w oparciu o aktualne dane, co przekłada się na możliwość natychmiastowego reagowania przez kadrę kierowniczą na zmiany, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w kontekście krótkich serii produkcyjnych. Nieustannie rosnąca ilość danych wraz z automatyzacją procesów produkcyjnych wymuszają odpowiednie wsparcie, dlatego też rozwiązania, które zintegrują programy magazynowe z aplikacjami zewnętrznymi stanowić będą kierunek rozwoju na najbliższe lata. Co istotne - specyfika rynku oraz natłoku informacji sprawia, iż wszystkie nowoczesne rozwiązania będą musiały odznaczać się prostotą, która usprawni zarządzanie zapasami w systemie ERP.

Autor:
Rekord SI
Źródło:
Rekord.ERP
Dodał:
Rekord SI sp. z o.o.

Czytaj także