ArcelorMittal Poland będzie partnerem konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Warszawie w dniach 11-22 listopada. Certyfikat partnerstwa odebrał Surojit Ghosh, country manager ArcelorMittal Poland, członek zarządu firmy.
Marcin Korolec, Minister Środowiska podkreślił: "Przedstawiciele biznesu po raz pierwszy włączą się do dyskusji na temat sposobów ograniczania emisji CO2, przy jednoczesnym wspieraniu światowego wzrostu ekonomicznego. To będzie pierwsze tego typu spotkanie zorganizowane podczas konferencji klimatycznej. Dotychczas dyskusje ograniczały się do grona negocjatorów, polityków i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Należy jednak podkreślić, że przedstawiciele energochłonnych sektorów gospodarki odgrywają istotną rolę w takich dyskusjach, gdyż to oni są odpowiedzialni za redukcję emisji gazów cieplarnianych".
Surojit Ghosh, ArcelorMittal Poland powiedział: „ArcelorMittal jest wiodącym na świecie producentem stali, stanowiącej tworzywo nowoczesnego świata. Stal jest wszędzie – począwszy od kolei, samochodów, sprzętu AGD, aż po rury i przewody, które z kolei pozwalają m.in. na dystrybucję energii i zarządzanie gospodarką wodną. To bardzo elastyczne tworzywo można przetwarzać w nieskończoność, a jego trwałość wykracza poza cykl życia pierwotnego produktu. Produkcja stali zużywa zasoby naturalne. Jednakże przemysł stalowy w Europie w ciągu ostatnich 40 lat ograniczył emisję CO2 o połowę, a wiele z hut ArcelorMittal wprowadziło najlepsze dostępne obecnie w tym zakresie rozwiązania. Firma nieprzerwanie dąży do zmniejszenia zużycia energii oraz tworzenia produktów i usług bardziej przyjaznych środowisku."
Redukcja emisji CO2 ukierunkowana na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym jest istotnym wyzwaniem dla Grupy ArcelorMittal oraz przemysłu stalowego, a także stanowi kluczowy element strategii odpowiedzialności biznesu. Grupa dąży do ograniczenia emisji CO2 na tonę wyprodukowanej stali o 8% do roku 2020. Co więcej, systematycznie opracowuje i realizuje projekty efektywności energetycznej, które zmniejszają emisję zarówno bezpośrednio, w hutach, jak i pośrednio poprzez obniżanie zapotrzebowania na energię elektryczną.
Wydatki inwestycyjne ArcelorMittal na projekty związane ze środowiskiem i energią sięgnęły w 2012 roku 321 milionów dolarów. Samym inwestycjom towarzyszą także: wymiana dobrych praktyk pomiędzy oddziałami Grupy, wysiłki zespołów ds. badań i rozwoju, jak również ciągłe porównywanie działalności firmy z najbardziej efektywnymi energetycznie przedsiębiorstwami, zarówno z sektora stalowego, jak i całego przemysłu. Grupa szacuje, że rocznie do 2020 roku osiągnie oszczędności energetyczne sięgające 200 milionów dolarów w porównaniu do 2007 r.
W ubiegłym roku zainwestowano także co najmniej 39 milionów dolarów w rozwój przyjaznych środowisku produktów oraz 14 milionów dolarów w ekologiczne rozwiązania. Zaowocowało to niższą emisją CO2 oraz zmniejszeniem liczby niebezpiecznych odpadów. Zainwestowano w produkcję stali o wysokiej wytrzymałości, rozwiązania i produkty ze stali elektrycznej dla rynku motoryzacyjnego oraz powłoki organiczne i produkty dla przemysłu opakowaniowego. Inwestycje w ekologiczne rozwiązania dotyczyły szeregu obszarów, począwszy od mniejszego zużycia energii, do przełomowych technologii ograniczających emisje do powietrza, lub pozwalających na ponowne wykorzystanie produktów ubocznych powstałych w procesie produkcji stali.
Dążenie Grupy do zmniejszenia wpływu na środowisko znajduje swoje odzwierciedlenie w działaniach i inwestycjach przeprowadzonych w oddziałach w Polsce od momentu przejęcia Polskich Hut Stali w 2004 roku. Od tamtej pory ArcelorMittal Poland zainwestował blisko 5 miliardów złotych w projekty ukierunkowane na obniżenie emisji zanieczyszczeń oraz zmniejszenie zużycia wody, koksu i energii. Zbudowano także instalacje, które zwiększają możliwość odzysku i ponownego użycia surowców wykorzystywanych w produkcji stali.
Jeden z najbardziej znaczących projektów modernizacyjnych został zrealizowany w koksowni w Zdzieszowicach, która obecnie jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną pod względem CO2 koksownią w Europie. Wybudowanie instalacji odpylania hali wielkiego pieca nr 2 w dąbrowskiej hucie, pozwoliło zmniejszyć emisję zanieczyszczeń pyłowych do atmosfery o kilkadziesiąt procent, dzięki czemu osiągnięty został poziom emisji zgodny z zaleceniami Najlepszych Dostępnych Technik (BAT). Ponadto, ArcelorMittal Poland zmodernizował instalację oczyszczania gazu koksowniczego w Krakowie, która ograniczyła wpływ zakładu na środowisko poprzez zmniejszenie emisji do powietrza oraz ograniczenie zużycia energii i redukcję ilości powstających w procesie technologicznym odpadów. Wybudowanie kosztem 1,24 mld złotych nowej walcowni gorącej w Krakowie zaowocowało nie tylko zmniejszeniem emisji CO2, ale również efektywniejszym wykorzystaniem energii.
Na tym nie kończą się inwestycje i projekty modernizacyjne ArcelorMittal. Grupa zobowiązała się do ciągłego rozwoju, który pozwoli produkować stal w sposób jeszcze bardziej zrównoważony.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- ArcelorMittal Poland

Czytaj także
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-