
Wyprodukowanie czujników, które pozwoliłyby wykryć dany stan z dużą skutecznością jest złożonym procesem. Naukowcy z Uniwersytetu w Kilonii i Politechniki Mołdawskiej opracowali sposób jak przy pomocy drukarek 3D wyprodukować takie, które byłyby niezwykle czułe i energooszczędne.
Czujnik ten jest w stanie dokładnie zmierzyć stężenie acetonu za pomocą specjalnej struktury na poziomie nano. Związek ten powstaje, gdy brakuje insuliny i organizm zamiast spalać glukozę, wykorzystuje tłuszcze. Ilość w wydychanym powietrzu koreluje z poziomem cukru we krwi. Czujniki ten może oznaczać wartości acetonu poniżej 1 ppm (cząstek na milion cząsteczek powietrza), podczas gdy oddech osoby z cukrzycą zawiera średnio więcej niż 2 ppm.
Naukowcy mają nadzieję, że ich wynalazek stanowi krok na drodze do testu oddechowego dla diabetyków. Przypomnijmy, że są oni na razie zmuszeni kontrolować poziom cukru we krwi przez wielokrotne w ciągu dnia nakłuwanie palca.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; uni-kiel.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bezinwazyjne monitorowanie cukrzycy. Projekt, który może znacznie zmienić...
Osoby chorujące na cukrzycę na co dzień muszą mierzyć się nie tylko z licznymi dolegliwościami czy ryzykiem powikłań wynikających z tego...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-