Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-01-03   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-01-21
Czym zajmuje się operator CNC?
Czym zajmuje się operator CNC?

Operatorzy CNC są pracownikami odpowiedzialnymi za właściwe ustawianie oraz mocowanie właściwych narzędzi – maszyn CNC. To właśnie na barkach operatorów CNC odpowiedzialny jest efekt prac obrabiarek CNC, czyli tego, jakie części produkuje. To jednak nie koniec obowiązków operatorów.

Operator CNC obsługuje różnego rodzaju maszyny CNC, a więc frezarki, tokarki itp. CNC, a więc sterowanie numeryczne obrabiarek, to nic innego jak samoczynna oraz automatyczna praca maszyn i urządzeń, która jest możliwa dzięki urządzeniom sterującym, regulującym i zarządzającym.

CNC, czyli co operator musi wiedzieć?

Operator maszyn CNC musi zdawać sobie sprawę z tego, jakie elementy automatyzacji maszyn i urządzeń CNC, zachodzą w ramach sterowania numerycznego obrabiarek. Ten aspekt stanowi podstawę do różnego rodzaju działań i jest podwaliną pod dalsze, praktyczne umiejętności.

W przypadku sterowania obrabiarkami CNC, warto wiedzieć, że jest to każde działanie na określony układ, które ma na celu zapewnienie jego zachowania się pożądany przez operatora sposób. Np. w sterowaniu w układzie otwartym, nie ma możliwości wyeliminowania wpływu wielkości zakłócających, z kolei w układzie zamkniętym, warto wiedzieć, że istnieje możliwość wpływania na wielkości, które zakłócają cały proces (wraz ze sprzężeniem zwrotnym).

Istotnym elementem w przypadku sterowania maszynami CNC jest ich regulacja. Jeśli chodzi o sterowanie numeryczne obrabiarek, polega na celowym oddziaływaniu na układ, aby na bieżąco regulowane wielkości były podobne do wielkości zadanych. W przypadku zarządzania (kierowania oraz nadzoru) obrabiarkami CNC, najbardziej istotnymi elementami obrabiarek CNC jest nadzór, a także zabezpieczenie przed nieprawidłowościami, obróbki danych procesowych. W ostatnim aspekcie, warto wyróżnić m.in. modelowanie, akwizycje, przetwarzanie, analizę, a także przekazywanie oraz udostępnianie informacji.

Czym jest programowanie CNC?

Samo programowanie CNC, czyli projektowanie pracy maszyn CNC, jest etapem wcześniejszym niż praca operatora różnego rodzaju obrabiarek. Samo programowanie CNC jest zespołem różnego rodzaju działań, które mają doprowadzić do utworzenia programu sterującego pracą maszyny w konkretnym formacie oraz języku. Istotne programowanie ma zapewnić właściwy kod NC obrabiarkom, dzięki którym praca operatora maszyn jest o wiele prostsza.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
numerika.pl

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.