
Głównym materiałem używanym w druku 3D jest kwas polimlekowy (PLA). Jest to materiał należący do bioplastików, uzyskiwany z odnawialnych źródeł, jak chociażby skrobia kukurydziana czy trzcina cukrowa. Charakteryzuje się niską temperaturą topnienia i wysoką sztywnością, co czyni go doskonałym surowcem do tej technologii. Dzięki dużemu zainteresowaniu odnawialnymi źródłami bioplastiki zyskują na popularności, skłaniając kolejnych producentów do wprowadzania nowości.
Od dawna istniały technologie, które wykorzystywały żywice występujące w drzewach. Advanced BioCarbon 3D (ABC3D) stworzyło kolejną, różniącą się jednak jakością używanej żywicy. Jest ona wynikiem wieloetapowego procesu, którego przebieg najlepiej opisują słowa Kim Klassen: "Proces wykorzystuje zieloną chemię i zaczyna się od zrębków drzewnych z przemysłu leśnego, które są mieszane z rozpuszczalnikiem i poddawane szeregowi ciśnieniowego ogrzewania i chłodzenia aż do ekstrakcji z nich żywicy. Cały rozpuszczalnik z procesu produkcyjnego jest na nowo wykorzystywany. "
Technologia ta pozwala stworzyć w rzeczywistości nowy rynek dla pozostałości uznawanych do tej pory za nieużyteczne. "Obecnie nie ma opłacalnego rynku dla tych drzew liściastych. Firmy zajmujące się leśnictwem od dawna już przetwarzają niechciane resztki. Nadal będą ponosić te koszty, ale teraz będą miały okazję, by móc dalej zbierać to drzewo i wprowadzić je na rynek."
Tworzywo to zostało już przetestowane przez National Research Center Industrial Materials Institute (NRC-IMI). Wyniki, jakie uzyskano znacznie przewyższyły oczekiwania. Włókno prawdopodobnie będzie dostępne w sprzedaży detalicznej już w pierwszym kwartale 2019 r.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- canadianbiomassmagazine.ca; 3ders.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak uniknąć problemu nieczytelnych kodów kreskowych?
Kody kreskowe 1D i 2D umożliwiają skuteczną identyfikację produktów na wszystkich etapach procesów produkcyjnych oraz logistycznych. Od ich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-