Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-01-05   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-01-05
Drzewa źródłem surowca do druku 3D
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Głównym materiałem używanym w druku 3D jest kwas polimlekowy (PLA). Jest to materiał należący do bioplastików, uzyskiwany z odnawialnych źródeł, jak chociażby skrobia kukurydziana czy trzcina cukrowa. Charakteryzuje się niską temperaturą topnienia i wysoką sztywnością, co czyni go doskonałym surowcem do tej technologii. Dzięki dużemu zainteresowaniu odnawialnymi źródłami bioplastiki zyskują na popularności, skłaniając kolejnych producentów do wprowadzania nowości.

Od dawna istniały technologie, które wykorzystywały żywice występujące w drzewach. Advanced BioCarbon 3D (ABC3D) stworzyło kolejną, różniącą się jednak jakością używanej żywicy. Jest ona wynikiem wieloetapowego procesu, którego przebieg najlepiej opisują słowa Kim Klassen: "Proces wykorzystuje zieloną chemię i zaczyna się od zrębków drzewnych z przemysłu leśnego, które są mieszane z rozpuszczalnikiem i poddawane szeregowi ciśnieniowego ogrzewania i chłodzenia aż do ekstrakcji z nich żywicy. Cały rozpuszczalnik z procesu produkcyjnego jest na nowo wykorzystywany. "

Technologia ta pozwala stworzyć w rzeczywistości nowy rynek dla pozostałości uznawanych do tej pory za nieużyteczne. "Obecnie nie ma opłacalnego rynku dla tych drzew liściastych. Firmy zajmujące się leśnictwem od dawna już przetwarzają niechciane resztki. Nadal będą ponosić te koszty, ale teraz będą miały okazję, by móc dalej zbierać to drzewo i wprowadzić je na rynek."

Tworzywo to zostało już przetestowane przez National Research Center Industrial Materials Institute (NRC-IMI). Wyniki, jakie uzyskano znacznie przewyższyły oczekiwania. Włókno prawdopodobnie będzie dostępne w sprzedaży detalicznej już w pierwszym kwartale 2019 r.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
canadianbiomassmagazine.ca; 3ders.org

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :