Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-04-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-04-08
Festo zmienia podejście do druku 3D
Festo zmienia podejście do druku 3D
Festo zmienia podejście do druku 3D

Niemiecka spółka Festo opracowała technologię, która wykorzystuje robota do tworzenia połączonych ze sobą wstęg włókna szklanego. Technologia o nazwie 3D Cocooner inspirowana jest techniką, za pomocą które owady tworzą swoje kokony. Zadebiutuje na kwietniowych targach w Hannowerze.

Struktura 3D tworzona za pomocą urządzenia jest projektowana z wykorzystaniem oprogramowania, które generuje bezpośrednie instrukcje dla robota. Ten za pomocą dyszy przędzalniczej tworzy określony kształt, który jest następnie utwardzany dzięki diodzie UV. Włókna mogą być ze sobą łączone, tworząc złożone struktury 3D. W razie potrzeby mogą być natomiast cięte i ponownie sklejane z innymi częściami konstrukcji. Struktura innowacyjnej dyszy opiera się o aparaty, które ewolucja wytworzyła w ciałach gąsienic.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych technik addytywnego wytwarzania, struktury nie są budowane warstwa po warstwie, lecz tworzone są swobodnie w przestrzeni trójwymiarowej. Takie podejście umożliwia wytwarzanie skomplikowanych struktur w dość krótkim czasie. Aktualna wersja urządzenia może wytwarzać włókna z prędkością 10 mm na sekundę, pracując w przestrzeni roboczej o wymiarach 450 x 300 x 600 mm.

Jak działa 3D Cocooner w praktyce można zobaczyć na poniższym wideo.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
drivesncontrols
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także