Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-05-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-05-09
Harmonogramowanie produkcji w małych firmach. Jak to robić?
Harmonogramowanie produkcji w małych firmach. Jak to robić?

Przy obróbce skrawaniem wydajność produkcji jest jednym z elementów kluczowych – wpływających na rentowność całego przedsięwzięcia. Sposobem na jej zwiększenie jest harmonogramowanie produkcji. Co ważne, planowanie produkcji i jej harmonogramowanie można realizować bez konieczności inwestowania w drogie oprogramowanie. Jak to zrobić?

Zarządzanie produkcją w obróbce skrawaniem

Obróbka skrawaniem jest procesem złożonym, który musi przebiegać w ściśle określony sposób, który wyznacza harmonogram produkcji. Przy czym zarządzanie produkcją w tego typu przedsiębiorstwie nie ogranicza się tylko do etapu obejmującego wykonanie detalu. Zanim dojdzie do samej obróbki, wykonywanych jest szereg innych czynności, które także muszą być odpowiednio zaplanowane. Wszystko to wymaga zastosowania narzędzi, które umożliwią harmonogramowanie produkcji. Jak to zrobić w efektywny sposób?

W przypadku dużych firm używane są do tego celu rozbudowane systemy ERP czy MES. Mniejsze firmy mogą skorzystać z narzędzi, które są tanie i proste we wdrożeniu, jednocześnie pozwalają na tworzenie planu i harmonogramu produkcji, co pozwala na znaczną optymalizację pracy. Są to programy do zarządzania produkcją w postaci aplikacji online, działającej w systemie SaaS.

Narzędzia do harmonogramowania produkcji

Harmonogram pracy jest niczym innym jak ustaleniem listy zadań i kolejkowaniem działań. Niezbędne jest do tego narzędzie pozwalające na tworzenie harmonogramu produkcji oraz bieżący monitoring procesów produkcyjnych, co pozwala na wgląd w aktualny status realizacji – czy jest ona w toku, czy jest skończona, czy może dopiero oczekuje na wykonanie.

Takie narzędzie umożliwia szybkie i wygodne wprowadzanie danych przez pracownika / operatora obrabiarki, który jest na hali produkcyjnej oraz ich bieżący monitoring przez pracowników innych działów. Za jego pomocą możliwa jest również szybka komunikacja – dzięki temu nie trzeba przykładowo tracić czasu na chodzenie do hali produkcyjnej – wymiana informacji jest całkowicie zdalna. Ponadto aplikacje tego typu mogą mieć również szereg innych funkcjonalności, takich jak:
• rejestracja czasu pracy
• rozliczenie i analiza pracy
• zarządzanie stanami magazynowymi
• zarządzanie zamówieniami

Wszystko to pozwala na znaczną optymalizację produkcji, a tym samym zwiększenie jej wydajności i rentowności.

Co uwzględnia harmonogram produkcji?

W samym harmonogramie produkcji chodzi przede wszystkim o sprawne zaplanowanie przebiegu produkcji z rozbiciem na wszystkie czynności – łącznie z określeniem czasu niezbędnego do wykonania gotowego detalu. Przy czym jak już wspomniano, program do harmonogramowania produkcji pozwala na szybki i wygodny podgląd aktualnej sytuacji, czyli stanu statusu realizacji danego zlecenia. Ponadto taki program do zarządzania produkcją online umożliwia zdalne przypisywanie zadań do konkretnych pracowników czy maszyn.

Tego typu rozwiązanie jest proste we wdrożeniu – nie potrzeba inwestować w drogą infrastrukturę, wystarczy tablet czy laptop. Ponadto bez problemu znaleźć można darmowy program do harmonogramowania produkcji, który jest bezpłatną wersją demo. Pozwala to bez żadnego ryzyka przetestować aplikacje i sprawdzić, jak jej użytkowanie wygląda w praktyce.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także