Spawanie, lutowanie czy skręcanie ceowników aluminiowych? Zalety i wady obu rozwiązań
Zaletą aluminium jest to, że dobrze nadaje się do obróbki – zarówno cieplnej, jak i mechanicznej. Nie inaczej jest w przypadku wykonanych z tego materiału ceowników (profili o przekroju w kształcie litery C). Możesz bez przeszkód łączyć je za pomocą wkrętów, a także spawać i lutować. Na które rozwiązanie zdecydować się podczas łączenia ceowników? Porównaj zalety i wady:
- spawanie – to zdecydowanie najtrwalsza metoda łączenia profili, wymaga jednak dużej ostrożności oraz zastosowania specjalistycznego sprzętu;
- lutowanie – jest łatwiejsze i bezpieczniejsze od spawania (odbywa się w niższych temperaturach), ale połączenie nie jest tak trwałe;
- skręcanie – takie połączenie każdy jest w stanie wykonać samodzielnie, przy odpowiednim wykonaniu jest trwałe i bezpieczne – trzeba jednak pamiętać, że miejsca łączenia ceowników będą widoczne, co wpłynie na estetykę konstrukcji.
Jakich śrub użyć, by połączyć ceowniki aluminiowe?
Największe znaczenie ma materiał, z którego będą wykonane wkręty. Jeśli będzie niewłaściwie dobrany, konsekwencje mogą być poważne – na powierzchni ceowników aluminiowych może pojawić się korozja. Aby tego uniknąć, należy wybierać wkręty z metali niewchodzących w reakcję z aluminium. Do łączenia ceowników dobrze nadają się śruby ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej.
Ze skręcaniem ceowników aluminiowych z powodzeniem można poradzić sobie bez użycia wkrętarki czy narzędzi ręcznych. Wystarczy wykorzystać śruby samowiercące, które dzięki zaostrzonym końcówkom same wykonują otwory w metalu. Takie nawiercanie odbywa się szybko i, co ważne, nie uszkadza powierzchni aluminiowego profilu.
Ceowniki mogą być wykonane z aluminium o różnej grubości (sprawdź wybór tutaj: https://ulamex.com.pl/ceownik-aluminiowy), ale większość jest na tyle cienka, że można wykonać w nich otwory za pomocą wkrętów samowiercących.
Najważniejsze zasady podczas łączenia ceowników aluminiowych
Wybór odpowiedniej metody i narzędzi to pierwszy krok do udanego łączenia ceowników aluminiowych. Jakie są kolejne?
- Dobrze przygotuj powierzchnię, którą będziesz spawać, lutować lub w której będziesz wykonywać otwory. Nie powinno być na niej żadnych zanieczyszczeń, przyjrzyj się także, czy wierzchnia warstwa nie została uszkodzona.
- Jeśli będziesz używać wkrętów, dokładnie zaznacz miejsce wykonania otworów.
- Stosuj odpowiednie narzędzia – należy unikać tych wykonanych z miedzi i stali czarnych. Niewskazane jest nawet używanie przedmiotów, które miały kontakt z tymi metalami. Aluminium wchodzi z nimi w reakcję, której wynikiem może być korozja.
- Przy skręcaniu ceowników aluminiowych używaj podkładek, które będą chronić powierzchnię profili np. podczas transportu czy drobnych wibracji.
I najważniejsze – jeśli chcesz zapewnić trwałość konstrukcji, wybieraj ceowniki wykonane z wysokogatunkowego aluminium – znajdziesz je np. w hurtowni aluminium: https://ulamex.com.pl/. Taki materiał będzie wytrzymały i odporny na korozję.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- ulamex.com.pl
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Laserowa obróbka metalu - współpraca z najlepszymi ma sens
W wielu dziedzinach ludzkiego życia liczy się dobrze ugruntowana wiedza oraz umiejętność jej użycia w praktyce. Ważną sprawą są tutaj także...