Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-04-23   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-23
Koszt i przebieg szkolenia CAM
Koszt i przebieg szkolenia CAM

Polskie przedsiębiorstwa korzystają z programów CAM od rozmaitych producentów, w tym także od liderów technologii na cyfrowym rynku produkcyjnym. Mogłoby się wydawać, że im bardziej zaawansowany system CAM, tym jego obsługa będzie trudniejsza, ale to nie do końca jest prawdą. Rzeczywiście mnogość funkcji sprawia, że programista musi przyswoić więcej informacji na temat programu i odbyć praktyczne szkolenia CAM, bo tylko wtedy będzie mógł w pełni wykorzystać możliwości systemu. Zauważmy jednak, że cechą charakterystyczną nowoczesnych programów CAM jest wysoki poziom automatyzacji oraz prosta i intuicyjna obsługa.

 

Szkolenie z zakresu obsługi programu CAM

Współpraca z firmą zajmującą się sprzedażą profesjonalnego oprogramowania CAM nie kończy się tuż po dokonaniu zakupu. Jeżeli chodzi o program CAM hyperMILL, którego dostawcą jest firma CAM Technology, poza produktem wysokiej jakości, klienci otrzymują pełen pakiet wdrożeniowy.

Sprawne wdrożenie oprogramowania i dostosowanie go do potrzeb danego przedsiębiorstwa ma wpływ na całą późniejszą produkcję. Jednym z istotnych działań w przypadku systemu CAM jest prawidłowe wdrożenie postprocesorów dla określonych maszyn CNC. Postprocesor to element, którego zadaniem jest przetworzenie informacji z systemu CAM na język sterowania maszyny. Wdrożone postprocesory są testowane na maszynach klienta przez dział techniczny dostawcy. Pracownicy tego działu sprawdzają również układ kinematyczny, zgodność cykli generowanych przez postprocesor z cyklami sterowania maszyny, a jeśli zachodzi taka potrzeba, postprocesor jest również dostosowywany do indywidualnych wymagań klienta.

Pakiet wdrożeniowy obejmuje także szkolenia. W przypadku osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tak zaawansowanym systemem CAM, udział w szkoleniu jest obowiązkowy. Jednak nawet ci, którzy korzystali z podobnych narzędzi bądź starszych wersji systemu, powinni uczestniczyć w szkoleniach. Tym bardziej, że zwykle są to kursy praktyczne, które na konkretnych przykładach pokazują, w jaki sposób można wykorzystać możliwości programu CAM.

Szkolenia CAM w siedzibie firmy klienta lub u dostawcy

Szkolenia wdrożeniowe zwykle realizowane są w siedzibie firmy klienta. Przyszły użytkownik systemu ma do dyspozycji rozmaite materiały szkoleniowe, ogląda filmy instruktażowe, ale także ma możliwość sprawdzenia działania programu w praktyce. Osoby prowadzące szkolenie nierzadko wykorzystują w tych celach przykłady klientów. Po takim szkoleniu każdy jest w stanie projektować i wykonywać obróbkę, nawet jeśli dotychczas miał niewielką styczność z profesjonalnym oprogramowaniem CAM do obróbki w 2D, 3D i w 5-osiach.

Nieco inaczej wyglądają szkolenia stacjonarne w siedzibie dostawy oprogramowania. Również są szkoleniami praktycznymi, ale mniej spontanicznymi, tj. nie wykorzystuje się przykładów klientów, a omawia poszczególne funkcje programu CAM. Szkolenie prowadzone jest przez zespół inżynierów, którzy są w stanie odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące oprogramowania. Nawet jeśli jest to system przyjazny i intuicyjny dla użytkownika, udział w szkoleniu może znacząco ułatwić pracę osoby zajmującej się programowaniem obróbki i/lub obsługującej konkretną maszynę CNC.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
camtechnology.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.