Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-10-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-10-28
Kurs operatora programisty CNC – co warto wiedzieć?
Kurs operatora programisty CNC – co warto wiedzieć?

Aby zostać operatorem maszyn CNC nie potrzeba ani długich studiów, ani dużych pieniędzy. Niezbędne umiejętności można nabyć, uczestnicząc w kursie organizowanym przez profesjonalny ośrodek szkoleniowy. Szkolenie na operatora CNC trwa w praktyce kilka dni, a jego koszt zwraca się już po kilku tygodniach od podjęcia nowej pracy!

 

Co robi operator maszyn CNC?

Operator maszyn CNC zajmuje się obsługą maszyn sterowanych numerycznie. Są to między innymi nowoczesne urządzenia do obróbki skrawaniem, takie jak tokarki i frezarki.

 

operator-programista-cnc.jpg

 

Do zadań operatora należy bieżąca praca z maszyną, kontrolowanie procesu obrabiania i wykonywania innych drobnych czynności. Najważniejsze obowiązki na tym stanowisku, to:

  • montowanie narzędzi do obrabiania, przygotowanie maszyny do pracy,
  • umieszczanie detali w maszynie,
  • obsługa paneli sterującego,
  • kontrola procesu, weryfikacja poprawności obróbki,
  • zmiana podstawowych ustawień i parametrów w razie potrzeby,
  • drobne naprawy i prace konserwacyjne przy obrabiarce.

 

Jak wygląda kurs na operatora maszyn CNC?

Kurs operatora CNC powinien składać się z części teoretycznej i praktycznej. Najwyższą wartość dla kursanta mają szkolenia, w których kładzie nacisk na praktykę. Przykładem kursu z dużą liczbą godzin praktycznych jest kurs operatora maszyn CNC prowadzony przez Akademię Dla Przemysłu.

Kurs obejmuje 40 godzin, z czego większość stanowi praca z maszynami:

  • Moduł teoretyczny (16 godzin) – wiedza z zakresu budowy obrabiarek CNC, obsługa panelu sterowania i informacje na temat używanego oprogramowania.
  • Moduł praktyczny (24 godziny) – nauka prowadzenia procesu skrawania (osadzanie detali, montowanie narzędzi, porównywanie efektów).

Więcej informacji na temat kursu można znaleźć pod adresem: https://akademiadlaprzemyslu.pl/kurs-operatora-maszyn-cnc. Co ważne, Akademia Dla Przemysłu udostępnia kursantom sprzęt szkoleniowy w wersji pełnej, gotowy do użytku na liniach przemysłowych. Praktyka na profesjonalnym sprzęcie pozwala kursantom dobrze przygotować się do przyszłych zadań w zakładzie pracy. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wiele ośrodków posiada jedynie szkoleniowe wersje urządzeń, wyposażone w podstawowy zakres funkcjonalności.

 

programowanie-maszyny-skrawajacej-cnc.jpg

 

Od operatora do programisty maszyn CNC

Operator maszyn CNC może rozwijać swoje umiejętności, a dzięki temu spodziewać się awansu i lepszych zarobków. Operatorzy często zostają również programistami maszyn CNC. Programista to osoba, która potrafi napisać specjalny algorytm (program), który określa sposób pracy maszyny z detalem. W takiej aplikacji zawiera się na przykład informacje na temat wykonywanych ruchów (najazdy i odjazdy), czy czasu, w jakim skrawanie będzie prowadzone.

Innymi słowy, programista pisze instrukcję, na podstawie której obrabiarka CNC tworzy detale o kształtach i parametrach dostosowanych do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

 

maszyna-cnc-haas.jpg

Kompetencje operatora i programisty CNC są ze sobą ściśle powiązane. Operator, który potrafi również programować, może dokonywać poprawek programistycznych zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. To z kolei pozwala zapobiegać ewentualnym przestojom. Kurs operatora programisty CNC (https://akademiadlaprzemyslu.pl/kurs-operator-programista-cnc) , a także wiele innych kursów dla pracowników branż przemysłowych można znaleźć w ofercie Akademii Dla Przemysłu.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
akademiadlaprzemyslu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także