Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-06-07   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-06-07
Leki nowej generacji dzięki drukowi 3D
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z Texas A&M University opracowali innowacyjny sposób drukowania leków, który może zostać wykorzystany do precyzyjnego osadzania białkowych środków terapeutycznych.

Biodruk 3D staje się coraz bardziej obiecującą metodą szybkiego wytwarzania konstrukcji zawierających komórki, jednak jednym z głównych wyzwań pozostaje brak kontroli nad funkcjami komórkowymi. Specjalną klasą białek, które mogą kierować ich losami są czynniki wzrostu. Jednak nie można ich łatwo dołączyć na dłuższą metę do drukowanej struktury.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym w Texas A&M naukowcy opracowali nową klasę hydrożelowych biotuszy, które moga wchłaniać i zatrzymywać znaczne ilości wody, jednocześnie będąc nośnikami terapeutycznych białek. Zostały wytworzone z obojętnego polimeru, jakim jest glikol polietylenowy (PEG), niepowodujący reakcji immunologicznej.

Problemem pozostaje mała lepkość takiego roztworu przez co trudno jest drukować struktury. Zespół odkrył jednak, że można przezwyciężyć to ograniczenie poprzez połączenie PEG z nanocząsteczkami. Taki zabieg może doprowadzić do interesującej klasy hydrożelowych biotuszy, które mogą wspierać wzrost komórek i będą lepiej nadawać się druku 3D w porównaniu z samymi hydrożelami polimerowymi.

Ta nowa technologia może być wykorzystana do precyzyjnego osadzania białkowych środków terapeutycznych. Dr Akhilesh K Gaharwar z laboratorium powiedział, że może to również zredukować stężenia terapeutyczne i negatywne skutki uboczne związane z niefizjologicznymi dawkami leków.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; today.tamu.emu

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :