
Naukowcy od dawna podziwiali niezwykle wytrzymałe pasma białek tworzonych przez pajęczaki. Pająki tkają je w sposób, który sprawia, że są pięć razy bardziej wytrzymałe niż stal, pozostając przy tym niezwykle elastycznymi. Obecnie naukowcy są bliżej niż kiedykolwiek dokładnego odwzorowania pajęczego jedwabiu w postaci syntetycznej.
Przez wprowadzenie zmodyfikowanych genów pająka do wyizolowanego DNA dowolnego innego stworzenia, naukowcy są w stanie zbudować miniaturowe fabryki produkujące pajęcze białka. Pewna firma z Niemczech, AMSilk, twierdzi, że jest gotowa przenieść proces produkcji białek w skalę przemysłową. AMSilk dzięki inżynierii genetycznej bakterii E. coli jest w stanie właśnie je nauczyć produkcji pajęczej sieci.
„Opracowana przez nas technologia jest w pełni skalowalna.", powiedział prezes firmy, Axel H. Leimer. „Jeśli ktoś zamówi tonę tego typu białka, dostarczymy mu ją. Obecnie posiadamy wyprodukowane pół tony pajęczego białka." Leimer twierdzi, że produkt, który dostarcza AMSilk jest równie mocny jak prawdziwy pajęczy jedwab.
Mniejsze firmy nie są daleko w tyle, ale chemiczne korporacje, takie jak DuPont i BASF zrezygnowały z wyścigu o syntetyczną sieć pajęcze po kilku latach kosztownych badań.
Eksperci twierdzą, że syntetyczny jedwabny pająk może być wykorzystywane do tworzenia praktycznie wszystkiego od kamizelek kuloodpornych do produktów medycznych, takich jak sztuczne wiązadła i nici do szycia.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- upi

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Szkolenia z obsługi technologii laserowych – dla kogo?
Dla kogo organizuje się szkolenia z obsługi technologii laserowych? Na które szkolenia warto się zapisać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w...
-
-
-
-