Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-07-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Maszyny CNC jako przyszłość automatyzacji produkcji
Maszyny CNC jako przyszłość automatyzacji produkcji

Każde przedsiębiorstwo przemysłowe chcąc zachować konkurencyjność na rynku, powinno zainwestować w nowoczesne technologie, które zwiększą wydajność produkcji. Jednym z elementów, który w znacznym stopniu usprawnia pracę maszyn jest automatyzacja. Jest to proces w pełni przyjazny środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim przynoszący spore oszczędności. W celu skutecznego wdrożenia automatyzacji niezbędne do tego celu są innowacyjne maszyny, których możliwości wzrastają z dnia na dzień.

Maszyny wykorzystywane na co dzień w branży przemysłowej posiadają różnorodne zastosowanie. Można nimi wykrawać szeroką gamę materiałów tj. blachy stali czarnej, nierdzewnej, ocynkowanej, aluminium, miedź, mosiądz. Dzięki swoim wszechstronnym funkcjom są w stanie znacznie zwiększyć efektywność i wydajność każdej produkcji. Maszyny CNC są oparte na układzie sterowania numerycznego i wyposażone w specjalny mikrokomputer. Jest on odpowiedzialny za programowanie maszyny, w zależności od wykonywanego w danym momencie rodzaju produkcji. Cały proces polega na skoordynowaniu wszystkich etapów – projektowania wspomaganego komputerowo – CAD, zmianę projektu na plan sterowania maszyn – CAM, a następnie właściwego jego wykonania – CNC. Tego typu zaawansowane technologicznie urządzenia są w stanie wspierać cały proces produkcyjny w zakładzie.

 

Maszyna cnc do cięcia metalu RapidoMaszyna cnc do cięcia metalu Rapido

 

Po raz pierwszy automatyzacja została wdrożona przez Henry'ego Forda w XX wieku – zastosował ją wówczas w swoich liniach montażowych. Wtedy po raz pierwszy zintegrowano procesy produkcyjne tj. rozcinanie, wykrawanie i cięcie laserowe. Ford przekonał się wówczas, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, które przyspiesza całą produkcję, a co więcej zapewnia znaczne oszczędności. Po wprowadzeniu pierwszej automatyzacji minęło ponad 100 lat i mimo to, wiele przedsiębiorstw nadal zastanawia się nad sensownością jej zastosowania. Liczba zautomatyzowanych linii produkcyjnych w Polsce wciąż jest dużo niższa niż u zachodnich sąsiadów m.in. Niemców. Może to wynikać z faktu, że krajowe firmy nadal modernizują swoje zakłady, dążąc do ich dostosowania do standardów europejskich. Wiele z nich wychodzi także z założenia, ze produkcja małoseryjna oparta na pracy fizycznej nie wymaga wprowadzenia automatyzacji.

– Każdy zakład produkcyjny, niezależnie od struktury i charakteru produkcji powinien wdrożyć automatyzację do swojego zakładu. Dzięki niej jest w stanie poprawić wydajność produkcji, a nawet zwiększyć jej zakres. W przeciwnym razie produkcja zostanie przeniesiona na inne rynki, na czym z pewnością ucierpią polscy przedsiębiorcy – komentuje Adam Szwejkowski, specjalista ds. laserów w Prima Power.

Ten Włoski producent maszyn do obróbki blach, posiadający ponad 40-letnie doświadczenie na rynku maszynowym, jako jeden z pierwszych zaczął wprowadzać na większą skalę automatyzację do swoich maszyn, a nawet całych linii produkcyjnych. Przykładem są linie FMS , dzięki którym w znacznie krótszym czasie otrzymuje się gotowy wycięty i zagięty detal, tym samym eliminując procesy pośrednie tj. ręczny załadunek czy rozładunek.

Zastosowanie innowacyjnych maszyn CNC w oparciu o automatyzację gwarantuje szereg korzyści dla każdego zakładu przemysłowego. Czas wykonania danego elementu znacznie się skraca, co pozwala na oszczędność kosztów, również w zakresie dużego ograniczenia składowania i logistyki materiałowej. Zautomatyzowane linie produkcyjne Prima Power budowane są w oparciu o filozofię Green Means, która zakłada znaczne zmniejszenie produkcji na środowisko naturalne.

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
laserfiber.tech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także