
Chao Chen, student studiów magisterskich w Royal College of Art w Londynie pracuje nad unikalnym budynkiem, którego elewacja wykonana zostanie z materiału automatycznie zmieniającego swój wygląd po zetknięciu z wodą lub wilgocią. Nowy kompozyt inspirowany jest mechaniką działania szyszek.
Szyszki otwierają się, gdy jest sucho, a na wilgoć reagują zamknięciem. Takie zachowanie pozwala w odpowiednim momencie rozprzestrzeniać im własne nasiona i chronić je przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Zasada działania tego mechanizmu jest prosta - nasiąkając wodą, segmenty szyszek opadają w sposób grawitacyjny. Zainspirowany tym prostym procesem Chen postanowił, że będzie naśladować naturę w swoim projekcie.
Stworzył on sztuczną „szyszkę", która wisząc na elewacji, bądź dachu, modyfikuje swój kształt pod wpływem wody. Pozwala to, m.in. na sterowanie natężeniem światła w pomieszczeniu w zależności od aury. Materiał budulcowy wykonany jest z forniru, tkanin oraz specjalnej folii. W przyszłości matryce takich elementów mogą posłużyć, na przykład za zmieniające się w czasie deszczu tablice ogłoszeniowe.
Niestety prace Chena posiadają jedną zasadniczą wadę, jaką jest mała wytrzymałość mechaniczna układu sztucznych „szyszek". Student ma jednak zamiar prowadzić dalsze prace nad udoskonalaniem swojego wynalazku. Niestety my jako konsumenci na ich efekt musimy jeszcze trochę poczekać.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-