Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-02-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-02-07
Naczelna Organizacja Techniczna: W przyszłym roku XXV Kongres Techników Polskich

Środowisko techniczne wyznacza standardy cywilizacyjnego rozwoju, będąc motorem postępu technologicznego i gospodarczego. Tworzy ono jego nie tylko materialne, ale również wartości kulturowe. Polscy inżynierowie wielokrotnie udowadniali, że stać ich na własne pomysły, na rozwiązania wdrażane do praktyki gospodarczej.

Pierwszy Zjazd Techników Polskich odbył się w 1882 r. w Krakowie. Ostatni, XXIV Kongres odbył się w dwuetapowo w latach 2010/2011 pod hasłem „Technika – społeczeństwu wiedzy". Głównym jego przesłaniem było wzmocnienie roli twórczych środowisk technicznych i ich integracja oraz określenie kierunków rozwoju dziedzin techniki mających wpływ na poprawę konkurencyjności gospodarki (innowacyjność, energetyka, infrastruktura).

Jubileuszowy, XXV Kongres odbędzie się w okresie ważnych dla ruchu stowarzyszeniowego jubileuszy: rocznicy 180-lecia powstania polskiego ruchu stowarzyszeń technicznych (w 1835 r. powstało w Paryżu Polskie Towarzystwo Politechniczne); 110-lecia Warszawskiego Domu Technika NOT (oddanego do użytku w 1905 r.) i  Krakowskiego Domu Technika (1906 r.); 70-lecia Naczelnej Organizacji Technicznej, 60-lecia Muzeum Techniki i Przemysłu NOT oraz 150-lecia „Przeglądu Technicznego", wydawanego od 1866 r. najstarszego czasopisma w Europie.

XXV Kongres Techników Polskich odbędzie się w pierwszym roku realizacji Programu Operacyjnego „Inteligentny Rozwój".

Mottem Kongresu będzie „Technika dla młodzieży, młodzież dla techniki"

Celem Kongresu będzie ukazanie zawodu inżynierskiego i zawodu technika specjalisty jako drogi i szansy kariery zawodowej dla młodego pokolenia. Pokolenia, które będzie projektować i wprowadzać do polskiej gospodarki i przemysłu nowoczesne wyroby i nowatorskie technologie. Kongres ma pokazać formy i metody kształcenia młodych techników i inżynierów, pobudzania ich kreatywności i innowacyjności przez wszystkie podmioty oświatowe i biznesowe. Ma pokazać i podkreślić wkład społecznego ruchu i pozarządowych organizacji - stowarzyszeń skupiających profesjonalistów w zakresie techniki w kształcenie zawodowe, a także ich rolę w rodzinie krajów Unii Europejskiej - wprowadzanie Europejskiej Karty Zawodowej  (Karty Inżyniera).

Do współorganizacji Kongresu FSNT NOT zaprosiła reprezentacje różnych środowisk technicznych, takich jak: Akademia Inżynierska w Polsce, Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Rada Główna Instytutów Badawczych, Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności oraz organizacje biznesowe.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Relacje

Źródło:
FSNT NOT
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także