Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-10-03   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-03
Narzędzia, które same się wypłukują
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Sektor motoryzacyjny, lotniczy czy obronny korzystają z wielu materiałów kompozytowych, wzmocnionych włóknami szklanymi lub węglowymi. Mogą być one wytwarzane przy wykorzystaniu tradycyjnych metod, jednak produkcja części okazuje się bardzo przydatna, gdy wymagane są bardziej złożone elementy.

Przykładem są komponenty puste w środku, których stworzenie wymaga wielu kroków. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, firma ExOne opracowała metodę, dzięki której narzędzia wydrukowane 3D można łatwo usunąć w wodzie. Ta niesamowita metoda wynika z zastosowania piasku ceramicznego ze spoiwem, które pozostaje rozpuszczalne w wodzie nawet w temperaturze sięgającej 180 °C.

Co więcej, narzędzia te minimalizują zniekształcenia powstałe w procesie autoklawowania. Aby praktycznie zapobiec ich powstawaniu producenci muszą jedynie wybrać materiał o najbardziej odpowiednim współczynniku rozszerzalności cieplnej.

Ciekawym rozwiązaniem jest również fakt, że po wypłukaniu krzemionkę lub piasek ceramiczny można odzyskać i poddać recyklingowi w drukarkach 3D. Jak podkreślił przedstawiciel ExOne: „Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że nasz proces opróżniania wydrukowany w 3D jest zrównoważony i nie ma żadnych strat."

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
3dprintingindustry.com; svmakers.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :