
Tworząc strukturę naśladującą sieć pajęczą z grafenu oraz naturalnej przędzy, można utworzyć wystarczająco silne wiązanie, aby zamortyzować upadek pikującego samolotu. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Trento we Włoszech.
Grafen, jest dwieście razy bardziej wytrzymały niż stal, będąc przy tym najcieńszym i najlżejszym materiałem na świecie. Składa się z jednej warstwy czystego węgla ułożonego w heksagonalną strukturę krystaliczną. Jest tak cienki, że naukowcy zaliczają go do grupy materiałów dwuwymiarowych. Z kolei przędza pajęcza jest najbardziej wytrzymałym materiałem naturalnym, który dotychczas znamy. Profesor Nicola Pugno z Uniwersytetu Trento, zastanawiał się, co może być efektem połączenia tych dwóch materiałów.
Pugno wraz ze współpracownikami rozpylił na pięcioma pająkami z rodziny nasosznikowatych mieszaninę cząstek grafenu i wody. Dla porównania rozpylił nad dziesięcioma kolejnymi zawiesinę nanorurek węglowych.
Podczas gdy niektóre pająki wyprodukowały przędzę niskiej jakości, te wystawione na działanie grafenu wręcz przeciwnie. Jedna z wstęg była 3,5-krotnie bardziej wytrzymała od normalnej pajęczyny.
Naukowcy nie potrafią wyjaśnić jak nanorurki węglowe oraz grafen weszły w reakcję z przędzą. Być może cząstki węgla pokryły brodawki pająka odpowiedzialne za jej tworzenie, jednak nie wyjaśniałoby to jej zwiększonej wytrzymałości. Profesor Pugno twierdzi, że pająki wykorzystują materiały znajdujące się wokół do wzmacniania przędzy.
Póki co jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ustalić w jaki sposób można wykorzystać ten nowy rodzaj jedwabiu. Warto jednak dodać, że cztery pająki wystawione na działanie grafenu umarło niedługo po pokryciu ich mieszaniną.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- marketbusinessnews

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Contec S.A. pozyskał od inwestorów blisko 50 mln złotych
Spółka Contec S.A., która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała blisko 50 mln zł (10 mln euro). Środki te...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-