empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-07-01
Poznajemy praktyczne zastosowanie lasera

Laser od lat wykorzystywany jest w przemyśle do różnego rodzaju prac. Najczęściej spotykamy go przy okazji spawania, wycinania czy grawerowanie laserowego. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć również temat czyszczenia i spawania za pomocą lasera. Jakie mają one zalety wobec innych metod? O tym piszemy poniżej.

  • Laser czyszczący
  • Spawanie laserowe
  • Postaw na sprawdzonego partnera

Laser czyszczący

Lasery czyszczące mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Za pomocą technologii oddziaływania promieniowania laserowego można usuwać zabrudzenia z praktycznie każdej powierzchni. Wysoka skuteczność tej metody sprawia, że stanowi ona coraz większą konkurencję na tle dotychczas znanych rozwiązań.
Ablacja laserowa - tak nazywa się proces, podczas którego następuje odparowanie materiału z powierzchni ciała stałego. Dzieje się to za sprawą wiązki promienia laserowego, który zostaje dopasowany zarówno do rodzaju zabrudzenia, jak również czyszczonej powierzchni. W następstwie tego procesu na czyszczonej powierzchni zachodzi reakcja chemiczna, która osłabia wiązanie pomiędzy cząsteczkami struktury. Niezwykle istotne jest, aby używając lasera ustawić odpowiednią moc wiązki. W przeciwnym razie możemy albo nie uzyskać pożądanych efektów czyszczenia, albo wręcz uszkodzić oczyszczaną powierzchnię.

Spawanie laserowe

Spawanie tego typu stanowi konkurencję dla spawania elektronowego. Spawarki laserowe zapewniają bardzo dużą efektywność pracy oraz dają możliwość łączenia bardzo różnych kształtów, co zwiększa możliwości produkcyjne.

Proces spawania laserowego odbywa się na jeden z dwóch sposobów:
- tworzenie jeziorka spawalniczego,
- z pełnym przetopieniem złącza w jednym przejściu.

Spawanie laserowe odbywa się z wykorzystaniem wiązki o dużej gęstości i towarzyszy mu osłona gazu dopasowanego do spawanego materiału. Wyróżniamy 4 gazy:
- Hel
- Argon
- Azot
- Dwutlenek węgla

Spawanie laserowe doskonale sprawdzi się przy łączeniu stali konstrukcyjnych, stopowych, duplex, wysokowytrzymałych stalach niskostopowych i wielu innych. Jest niezastąpione w produkcji seryjnej, zrobotyzowanej i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka precyzja.

Postaw na sprawdzonego partnera

Decydując się na zakup lasera do firmy, warto postawić na sprawdzonego dostawcę. Pamiętajmy, że laser czyszczący, wycinarka laserowa to urządzenia drogie, które wymagają okresowej konserwacji. Zarówno zakup, jak i późniejszy serwis dobrze jest powierzyć doświadczonej firmie, np. Centrum Maszyn CNC gdzie znajdziemy również wycinarki laserowe. Klienci CNC mogą liczyć m.in. na wykwalifikowany serwis maszyn dostępny na terenie całego kraju.

Autor:
Centrum Maszyn CNC
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także