Inżynierowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) opracowali innowacyjny proces odlewania, który mógłby pomóc w wytwarzaniu nowego lekkiego stopu, który stał się obietnicą dla przemysłu lotniczego.
Dwa razy bardziej lekkie niż konwencjonalne nadstopy niklu oraz odporne na temperatury do 800° C, aluminidy tytanowe od dawna uważane są za bardzo atrakcyjne dla tej gałęzi przemysłu. Jednakże odlewania tak skomplikowanych kształtów, jak łopatki turbin w warunkach laboratoryjnych nie jest proste.
ESA rozpoczęło, więc testy nad nowymi technologiami, pozwalającymi na łatwiejszy odlew. Sprawdzili zachowanie się aluminidu tytanu podgrzewanego w warunkach mikrograwitacji. Pracowali na małym piecu w Szwecji, który był pod stałym monitoringiem, dzięki promieniom rentgenowskim. Wnioski z obserwacji skłoniły ich, jednak do użycia w procesie hipergrawitacji.
Zespół zabrał próbki do holenderskiego centrum badań w Noordwijk, gdzie ogrzewał je w wirówkach odśrodkowych. Dzięki temu, że metal zyskał na ciężarze 20 razy, odkryto, że ciekły metal wypełnia wszystkie przestrzenie formy, tworząc nawet najbardziej skomplikowane kształty.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
-
-