
Meksykański startup, Ak Inovex opracował nową metodę recyklingu tworzyw sztucznych, która nie wykorzystuje wody i zużywa o połowę mniej energii niż inne tego typu systemy. W tym samym czasie system wytwarza granulki z tworzywa o tej samej lub lepszej jakości, co czyni tę metodę procesem przyjaznym dla środowiska, który może być również dość tani.
Recykling, choć niezwykle pożyteczny, to długi i żmudny proces, który zużywa sporo zasobów - zwłaszcza wody. Dzieje się tak dlatego, że odzyskiwane tworzywo sztuczne musi być dokładnie myte w celu pozbycia się zanieczyszczeń, starannie odwodnione wewnątrz pieca, a następnie ponownie chłodzone wodą. Dopiero tak oczyszczony plastik tnie się na małe granulki, które można ponownie wykorzystać.
Według Marco Adama nowa metoda, na której oparł swój startup może odzyskiwać granulki o tej samej lub lepszej jakości. Potrzebna jest zaledwie połowa dotychczas wykorzystywanej do tego procesu energii - głównie dzięki temu, że wynalazca wyeliminował konieczność generowania wysokich temperatur. System wykorzystuje specjalne ścianki, które w zetknięciu z materiałem są zdolne zarówno do formowania tworzywa w pożądanym kształcie, jak i jego schłodzenia.
Energochłonny proces odwadniania , który wiąże się z podgrzaniem tworzywa do temperatury około 180°C był dotychczas konieczny, ponieważ po myciu tworzywa przyciągało ono cząsteczki wody, co przeszkadzało w ponownej prawidłowej krystalizacji. Przetwarzanie odpadów bez jej wykorzystania znacznie upraszcza proces.
Adame twierdzi, że stosując jego metodę, przy użyciu jednego rodzaju maszyn można przetwarzać styropian, polistyren i ABS, które ilościowo stanowią około 90% wszystkich tworzyw sztucznych. Ak Inovex oczekuje obecnie na rejestrację patentu na trzy technologie, które pozwoliły na powstanie wspomnianych ścianek odpowiedzialnych za chłodzenie i formowanie granulek plastiku.
Firma stara się obecnie rozszerzyć możliwości recyklingowe swojego prototypowego systemu i ograniczyć koszty poprzez zastosowanie płukanki do tworzyw sztucznych opartej o biodetergent w miejsce popularnie stosowanego ługu.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowe możliwości łączenia materiałów. Gdzie sprawdzą się taśmy VHB?
Taśmy VHB stanowią praktyczną odpowiedź na rosnące potrzeby rynku przemysłowego. Z całego portfolio taśm VHB na uwagę zasługują te, które są...
-
-
-
-