
Specjalista ds. przemysłowych instalacji laserowych - holenderska spółka Agora, twórca systemów obróbki laserowej - niemieckie Lunovu oraz belgijskie centrum badawczo-rozwojowe Cewac opracowały wspólnie nową technikę obróbki za pomocą zimnej ablacji laserowej wykorzystującej ultrakrótkie impulsy (USP). Współpraca jest owocem projektu „New Micro Ablation Technology", który jest częścią programu Cross Border Cluster Stimulation.
Przy wykorzystaniu impulsów o długości do kilku pikosekund, system ablacyjny umożliwia obróbkę mikroskopijnych cech, takich jak otwory, nacięcia i wgłębienia. Tego typu technika może okazać się szczególnie przydatna przy wytwarzaniu produktów obecnych w medycynie oraz w produkcji czujników stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym. System umożliwia impulsom laserowym na kontakt z powierzchnią dowolnego materiału z niezwykle wysoką częstotliwością, co przekłada się na ekstremalnie dokładną obróbkę.
Zakończenie prac oraz homologacja systemu laserowego USP w ramach projektu badawczego GCS jest kluczowym krokiem w kierunku przemysłowego wykorzystania technik zimnej ablacji.
Badania finansowane były ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- laserfocusworld

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Prasa krawędziowa – czym kierować się przy jej wyborze?
Zakup prasy krawędziowej to poważna inwestycja. Dlatego też zanim zostanie podjęta finalna decyzja, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka kluczowych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-