Naukowcy opracowali nowy rodzaj wizji opartej o promieniowanie rentgenowskie. Pozwala ona na spojrzenie w głąb materiału i stworzenie trójwymiarowej mapy nanostruktury w czasie rzeczywistym.
Badacze z Uniwersytetu w Manchesterze, współpracując z kolegami z Wielkiej Brytanii, Europy oraz USA, chcą zmienić dziedziny nauki, takie jak inżynieria materiałowa, geologia, nauki o środowisku, czy medycynę.
„Nowa metoda obrazowania nazywana jest tomografią dystrybucyjną opartą o pary funkcjonalne. Stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w tomografii rentgenowskiej w przeciągu ostatnich 30 lat.", powiedział profesor Robert Cernik z Uniwersytetu w Manchesterze.
„Wykorzystując tę metodę możemy w nieinwazyjny sposób odsłonić fizyczne i chemiczne właściwości materiałów, obserwując je w nanoskali. Dzięki temu możemy podglądać zachodzące reakcje w czasie rzeczywistym, cyz identyfikować zachowanie się materiałów w różnych warunkach."
„Gdy promienie rentgenowskie uderzają w obiekt, są absorbowane, rozpraszane, bądź przesyłane dalej.", wyjaśnia profesor Cernik. „Standardowa tomografia rentgenowska polega na pobraniu przesłanych wiązek, obróceniu próbek i matematycznej rekonstrukcji obrazu 3D obiektu. Nie można, w ten sposób uzyskać informacji o strukturze i chemii badanego obiektu, jeśli ma on strukturę nanokrystaliczną."
„Przy pomocy nowej metody możemy zbudować dużo bardziej szczegółowy obraz obiektu oraz po raz pierwszy odseparować sygnały związane z nanostrukturą od pochodzących z samej aparatury bez konieczności jej demontażu."
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rdmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
150 lat „Przeglądu Technicznego (1866-2016)
Po upadku powstania styczniowego, Polska pogrążyła się w żałobie. Klęska miała wpływ nie tylko na stan ducha, ale także na gospodarkę,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-